Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Ladislav Skřivánek: podivín české architektury, který nesledoval trendy

Renesanční“ pevnost. Skřivánkova úřední budova v Domažlicích z konce 20. let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Renesanční“ pevnost. Skřivánkova úřední budova v Domažlicích z konce 20. let... | foto: ARCHIV ZDEŇKA LUKEŠE

Ladislav Skřivánek (1877–1957) patří k zajímavým postavám české architektury. Má za sebou desítky realizovaných staveb od západočeských Klatov až po slovenskou Banskou Bystrici. Přesto je jeho tvorba dnes již prakticky neznámá. Není divu – nesledovala dobové trendy a je poněkud anachronická.

Přesto si Ladislav Skřivánek připomínku v roce svého dvojitého výročí zaslouží. Narodil se před 140 lety v Čáslavi. Studoval na vídeňské technice a pak na tamní akademii, kde byl žákem profesora Friedricha Ohmanna – někdejšího pedagoga pražské Uměleckoprůmyslové školy a také známého obdivovatele pražské barokní architektury. Svá studia Skřivánek uzavřel na polytechnice v Berlíně-Charlottenburgu, tehdy jediném učilišti, kde se přednášela stavba měst – tedy urbanismus.

Muž pohlcený českou renesancí

Po návratu do Čech nejdříve tvořil ve stylu secesním, k nejzajímavějším stavbám patří dům generála Viktora Hoppeho ve Vysokém Mýtě, ukončený segmentovým štítem a zdobený řadou bizarních štukových dekorací. Architekt ovládal taky neobarok nebo vídeňský styl, kombinující secesi s biedermeierem, ale hlavní doménou mladého projektanta se stala tvorba ve stylu české renesance.

Sem patří jeho plzeňské domy ve Veleslavínově ulici, zdobené freskami Mikoláše Alše, z roku 1904. O pět let mladší je pak činžovní dům v Eliášově ulici v Praze-Dejvicích, jehož fasádu pokrývá podivuhodný a velmi složitý ornament, provedený v technice sgrafita, kterou si Skřivánek zvláště oblíbil.

Projekt Šrotovy vily v Olomouci

Sgrafitová průčelí byla u nás populární v době renesanční – takzvaná „psaníčka“ na fasádě imitovala kamennou bosáž, jak to známe třeba z budovy Schwarzenberského paláce na Hradčanech nebo litomyšlského zámku. Na průčelí renesančních domů se však objevovaly i složitější výjevy, jak zase dokládá dekorace Velké míčovny v Královské zahradě Pražského hradu, průčelí domu UMinuty, jenž je součástí Staroměstské radnice, nebo fasáda Martinického paláce na Hradčanech.

V té době již Skřivánek působil na pražském umprum jako profesor ornamentálního kreslení a tam se sblížil se slovinským architektem Jožem Plečnikem, jenž tu působil od roku 1911. Plečnik dokonce napsal úvodní text do Skřivánkovy dnes už zcela nedostupné monografie z té doby. Oba přátelé pak spolupracovali na projektu činžovního domu na nároží Žatecké a Platnéřské ulice ve staroměstské části pražské asanace z let 1913–1914. Skřivánek navrhl půdorysy stavby a rozvrh průčelí, Plečnik projektoval jeho dekoraci a další jejich kolega z umprum profesor Josef Drahoňovský vytvořil štukový dekor. Mimochodem, o Plečnikově spoluautorství bychom neměli ani tušení, kdyby se v pozůstalosti Ladislava Skřivánka nezachovala složka s jeho kresbami a další údaje o jejich spolupráci.

Z této doby pocházejí i některé Skřivánkovy stavby ve stylu moderního klasicismu, jako je třeba záložna v Hlinsku, opět s excentrickou výtvarnou výzdobou a četnými nápisy na průčelí, které se stávají pro jeho tvorbu typickými. Jde o různá moudra, průpovídky, úryvky z básní a podobně.

Učitel se zlatým skřipcem na nose

V roce 1913 si architekt postavil dle vlastního návrhu vilu v ulici U Písecké brány na hradčanských baštách. Ve dvacátých letech a na prahu let třicátých pak navrhl desítky veřejných staveb, zejména škol, ale také úřadů nebo bankovních domů. Ty jsou většinou pojednány v jeho oblíbeném stylu české renesance, včetně sgrafitové výzdoby. V té době to byl ovšem naprostý anachronismus.

Nicméně těm budovám nelze upřít jisté kouzlo. Většinou jde o masivní stavby a připomínají spíše zámky než veřejné budovy. Platí to zejména o dostavbě Kotěrova a Zascheho paláce Všeobecného penzijního ústavu v pražské Podskalské ulici, domažlických úředních budovách, klatovské, krušovické nebo duchcovské škole. Všude tam najdeme sgrafito a četné nápisy, provedené ozdobným písmem. Některé jsou dosti bizarní – třeba známé úsloví Ježek sám sobě kadeřav, aby se děti poučily.

Škola ve středočeských Krušovicích
Detail fasády činžovního domu v Eliášově ulici v Praze-Dejvicích

Posledním architektovým dílem byla obdobně malebně navržená budova Národní banky československé v Banské Bystrici, postavená na prahu třicátých let, tedy v době, kdy naší architektuře dominoval avantgardní funkcionalismus.

Krom veřejných staveb navrhl Skřivánek i několik rodinných domů, pojednaných v obdobném stylu. Na olomouckém domě dr. Šrota pak na průčelí vytvořil i svůj autoportrét.

Autor těchto řádků kdysi hovořil s několika architekty, kteří si Skřivánka pamatovali ještě z pražského umprum. Mluvili o něm jako o přísném kantorovi vysoké štíhlé postavy se zlatým skřipcem na nose. Jim už tehdy připadal jako postava z devatenáctého století. Zjevem se trochu podobal herci Jindřichu Plachtovi, ale legrace s ním prý moc nebyla – navíc učil studenty neoblíbenou deskriptivní geometrii.

Architektura – Zdeněk Lukeš

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...