Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Lidé v Plzni mohou podávat návrhy na zlepšení veřejného prostoru

S Plzní jsou pochopitelně spojené i řeky Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S Plzní jsou pochopitelně spojené i řeky Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

PLZEŇ Do konce února mohou obyvatelé Plzně podávat své návrhy a nápady na drobné změny ve veřejném prostoru města ve čtvrtém ročníku otevřené výzvy Pěstuj prostor. Na realizaci vybraných nápadů, které i se zapojením veřejnosti mohou zlepšit či oživit veřejný prostor, bude rozděleno 300 tisíc korun z městského rozpočtu.

Podporu přislíbily i některé městské obvody, řekl architekt Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor, který výzvu organizuje.

„Již několik let se snažíme přispívat k tomu, aby Plzeň byla městem, které naslouchá přání svých občanů. Aby zde měli lidé důvod zůstávat i ve svém volném čase a někteří z nich se aktivně zapojili do zvelebování míst, ke kterým mají vztah,“ řekl. V předchozích ročnících se sešlo 234 podnětů, z toho přes šedesát jich bylo realizováno, další se staly součástí akcí, jako dobrovolnický festival Anděl Fest nebo Evropský den sousedů.

Vznikl například živý jukebox Plzeňský zpěvomat, kdy amatérští zpěváci na přání zpívali kolemjdoucím, další dobrovolníci vyčistili a kultivovali prostředí u zapomenutých pramenů v části Roudná. V aktivitě Křížky a vetřelci dobrovolníci mapují drobné umění a sakrální památky v Plzni. Další lidé oživili nevyužívanou drážní budovu Plzeň Zastávka a změnili ji v komunitní a kulturní centrum, oživili městskou plovárnu nebo založili komunitní zahradu pro pěstování zeleniny a chov včel.

Výzva je určena všem, od dětí po seniory. Podněty lze přidat prostřednictvím formuláře na internetu do konce února nebo do 22. února zaslat poštou. Náměty lze přidávat ve dvou kategoriích.

Jedna je určena pro aktivní jednotlivce i organizace, kteří chtějí svůj nápad uskutečnit sami a potřebují na něj finance i odbornou pomoc. V druhé kategorii bude nápady realizovat spolek Pěstuj prostor spolu s jejich autory. O příspěvek na pokračování aktivit mohou žádat i autoři dříve podpořených projektů, příspěvek ale dostanou maximálně třikrát.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....