Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lomená pyramida s uměním, londýnská továrna má nový přírůstek

Design

  7:56
Patří mezi největší a nejvyhledávanější kulturní instituce. Londýnské muzeum Tate Modern slaví teprve 16 let své existence, přesto se významně zapsalo na uměleckou mapu světa. Slavná tovární hala, která byla předělaná na galerii, se dočkala významného rozšíření.

Switch House je nová část slavného londýnského muze a Tate Modern. foto: Reuters

Cestujte s LN
Hledáte tipy na letní výlety v Česku? Nenechte si ujít Léto s LN. Více >

Switch House, jak se nový přírůstek nazývá, měli pod taktovkou neméně známí architekti ze studia Herzog & de Meuron (jsou držiteli prestižní Pritzkerovy ceny a stojí například za fotbalovým stadionem Allianz Arena v Mnichově, budovu Nové filharmonie v Hamburku a další významné objekty po celém světě).

Budova je navržena jako spirálovitě lomená pyramida. Zvenku má cihlovou fasádu. Okna pracují se s denním světlem tak, aby jednotlivé expozice lépe vynikly. Náklady na výstavbu Switch House se vyšplhaly na 329 milionů eur, tedy téměř devět miliard korun. Muzeum, která ročně navštíví více než čtyři miliony návštěvníků si slibuje nejen více turistů, ale především nové nevšední zážitky z moderního umění.

Cildo Meireles má rovněž v nové části Tate Modern svá díla.
Yayoi Kusama má v nové části Tate Modern také své práce.

Feminismus vpřed

Tate Modern se díky svému novému přírůstku chce věnovat například ženám. Ty jsou totiž podle vedení muzea historicky méně uznávány.

„Ženám byl napříč 20. stoletím odmítnut přístup celé škále profesí. Nebyly oslavovány stejnou měrou, jako jejich mužské protějšky,“ prohlásila při otevření ředitelka Tate Modern v průběhu 20. století Frances Morris. Ta sama se stala velkým příkladem, je to první ředitelka ve vedení toho slavného muzea.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: