Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Londýnská Admiralita je k mání. Za dvě miliardy

Design

  7:00
Jedna z monumentálních londýnských památek - Admiralita - je na prodej. Případný kupec, který za ni bude muset zaplatit 75 milionů liber (2,26 miliardy korun), by ji mohl proměnit v hotel, soudí list The Daily Mirror. Poslední slovo o osudu objektu ale bude mít vláda.

Jedna z monumentálních londýnských památek - Admiralita - je na prodej. foto: Reprofoto

Cena v hotelu na noc by se pravděpodobně vyšplhala na 5000 liber za noc (přes 150.000 korun). Developer by však zejména nejdřív musel dokázat, že do budovy nemohou proniknout teroristi. Oblouková budova Admirality má totiž velmi citlivou polohu vzhledem k výhledu na Buckinghamský palác a Trafalgarské náměstí. Pod okny pokojů, které dříve obývali admirálové či vládní úředníci, také procházejí členové královské rodiny nebo ministři během slavnostních průvodů.

Osmipatrový dům, který je výjimečný svojí polohou, je používán jako sídlo vládních kanceláří, ale přestává být vyhovující pro moderní způsoby práce. Kromě hotelu by se z něj mohla stát restaurace, galerie, muzeum nebo luxusní byty.

Potenciální kupci musejí podat přihlášku do konce ledna, a to včetně plánu zajištění budovy proti útoku a ochrany. Podle oficiálních informací vlády je cílem vybrat takového uchazeče, který nejlépe zhodnotí cenu budovy a bude respektovat její historii.

Stavba Admirality byla iniciována za krále Edvarda VII. jako památník na počet jeho matky, královny Viktorie. Objekt navrhl architekt Aston Webb. Stavba, která byla dokončena v roce 1912, tvoří vstup na třídu The Mall a na Trafalgarské náměstí. Většinou byla používána jako rezidence prvního admirála a vedoucí představitele královského námořnictva.


Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...