29. srpna 2017 6:27 Lidovky.cz > Relax > Design

Na festivalu Burning Man v Nevadě se představí čeští umělci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tým Heardt spolupracoval s neziskovou organizací Loono a přípravě přívěsků s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým Heardt spolupracoval s neziskovou organizací Loono a přípravě přívěsků s... | foto: Heardt/Loono

PRAHA/NEVADA Vůbec poprvé se na legendárním americkém festivalu Burning Man představí i česká instalace. Má ji na svědomí několik českých studentů, kteří připravili projekt interaktivního srdce nazvané HEARDT. Jeho součástí bude i nezisková organizace Loono, která se zapojí rovněž srdcem a to v podobě přívěsku.

Na americkém festivalu Burning Man v nevadské poušti konaném od 27. srpna do 4. září se poprvé představí také česká instalace. Tuzemští studenti pro akci, jejíž název se odvodil od tradice spálení sochy muže se psem, připravili interaktivní projekt, obří pulzující srdce nazvané Heardt napojené na piano.

Burning Man

Burning Man je zamýšlen jako prostor pro svobodné setkávání, sdílení zážitků a seberealizaci. Umělci pořádají různé koncerty, světelné show a performance, do kterých zapojují i diváky, typické pro atmosféru festivalu jsou bizarní kostýmy, masky a různě vyzdobená vozidla. Od návštěvníků se požaduje, aby si přivezli vlastní jídlo a pití a aby po sobě při odjezdu všechno uklidili. Zakázány jsou zbraně, pyrotechnika a rychlá jízda po areálu. Účastníci akci chápou jako symbol nového začátku.

„Účastníci budou stiskem kláves vytvářet světelné impulzy. Říkáme tomu efektu světelný proud. Piano, které může vyjádřit krásu hudby, vyvolat v samotném hráči i přihlížejících silné emoce a přinést světlo do širokého okolí,“ uvedla Barbora Anna Stejskalová, která se podílela na přípravách před instalací v Black Rock City, kde se festival odehrává.

Tým Heardt spolupracoval s neziskovou organizací Loono a přípravě přívěsků s motivem srdce, který se stane symbolickým dárkem. „Festival je koncipován jako místo bez reklamy a propagace, není propojen z žádnými značkami. Naopak je postaven na spolupráci a kreativitě. Lidé si tam dávají drobné dárky, když si navzájem pomohou,inspirují. K tomu by právě měl sloužit přívěšek se srdcem,“ vysvětlila zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Vacková.

Tým Heardt spolupracoval s neziskovou organizací Loono a přípravě přívěsků s motivem srdce, který se stane symbolickým dárkem.
Vůbec poprvé se na legendárním americkém festivalu Burning Man představí i česká instalace. Má ji na svědomí několik českých studentů, kteří připravili projekt interaktivního srdce nazvané HEARDT. Jeho součástí bude i nezisková organizace Loono, která se zapojí rovněž srdcem a to v podobě přívěsku.

Tradici festivalu Burning Man (Hořící muž) založil Larry Harvey, který na letní slunovrat roku 1986 spálil na pláži Baker Beach v San Franciscu velkou dřevěnou sochu muže se psem jako symbolickou tečku za svým minulým životem poté, co ho opustila přítelkyně. Tento happening přilákal množství diváků a opakoval se každý rok. V roce 1990 bylo po potížích s úřady rozhodnuto přemístit rituál do neobydlené oblasti na dně vyschlého jezera v severní Nevadě, kde pokaždé vyroste improvizované městečko Black Rock City. Počet účastníků postupně rostl z několika stovek až na 50 000.

ČTK, apeAlena Pecháčková
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz