Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Luxiom: české plastové světlo, které má zahraniční ambice

Asie

  7:48
Několik let ležel projekt Luxiom v šuplíku, než jej designér Tomáš Hovorka oživil. Mezitím pracoval pro sklářský gigant Lasvit. Tam navrhoval kolosální skleněné lustry, aby se nakonec vrátil ke svému Luxiomu - českému plastovému lustru s mezinárodním potenciálem. Při příležitosti uvedení světla na výstavě v galerii CZECHDESIGN poskytl Hovorka serveru Lidovky.cz rozhovor.

Několik let ležel projekt Luxiom v šuplíku, než jej designér Tomáš Hovorka oživil. foto: CZECHDESIGN

Lidovky.cz: U popisu Luxiomu je uvedeno, že jde o vesmírem inspirované světlo, můžete nám ho představit?

Luxiom má stavebnicový charakter, tím pádem možnosti jsou otevřené a záleží jen na uživateli s jakým výsledkem je spokojený. Je založený na sestavování plochých plastových dílů do různých trojrozměrných objektů. V tuto chvíli jsme spustili první kolekci “Star”, která vznikla svou podstatou už v roce 2008. Předvojem svítidel byla ale studie prostorových vztahů a elementárních částí, které mají potenciál největší možné modifikace a návaznosti. Stejně jako u vesmírných principů, mají naše světla nepřeberné množství podob a další budou přibývat. Vesmír je naší součástí, o které toho víme velice málo, tudíž společně s fantazií to může být zajímavé duo.

Designér Tomáš Hovorka

Lidovky.cz: Luxiom jste poprvé jako nápad představil v roce 2008, ale teprve nyní je z něho reálný prodejní projekt. Co se těch osm let dělo?

Svítidla se posouvala kupředu velice pomalu. Studoval jsem a finanční situace mi nedovolovala věnovat se vývoji naplno. Dělal jsem to, co bylo zrovna aktuální, jak do školy, tak existenčně. Ještě v rámci diplomové práce jsem naskočil do rozjetého rychlíku jménem Lasvit, kde zase nezbýval čas ani energie na vlastní projekty. Zlomilo se to teprve po mém odchodu. Následně jsem se seznámil s lidmi, kterým se projekt líbil a finančně ho podpořili.

Lidovky.cz: Má projekt i mezinárodní ambice?

Rozhodně ano. Chtěli bychom na zahraniční trhy jak jen to bude možné. Do té doby nás ale čeká spoustu práce. Jsme úplně na začátku a potřebujeme stabilizovat interní procesy, teprve potom se můžeme rozhlédnout dál.

Lidovky.cz: Světlo je vyrobené z plastu, ale zkušenosti máte i s tradiční českou firmou Lasvit, jejíž lustry jsou známé po celém světě. Jak se liší práce na světle z plastu a ze skla?

Práce designéra je o nápadu, konfrontaci, vizuální podobě. V takovém případě je to stále stejná práce. Samozřejmě sklo je úplně jiný materiál s jinými možnostmi. Obrovskou výhodou mu je, že v Čechách má tradici a zázemí. Sklo je pro mě materiál, se kterým se budu setkávat i nadále, ale raději v menším měřítku než v několika metrových instalacích. Naopak plast mě spíše vybízí k větší abstrakci a násobení segmentů v prostoru. Je to pro mě stavebnice, která může mít v budoucnu nejrůznější podoby. Sklo má v tomto ohledu daleko více limitů.

Několik let ležel projekt Luxiom v šuplíku, než jej designér Tomáš Hovorka oživil.

Lidovky.cz: Je Luxiom vyráběn v ČR? Jde o čistě český výrobek?

Ano, výrobky jsou zpracovávány a kompletovány zde Čechách, ale např. plastové deskové materiály nikdo v tuzemsku nevyrábí, i když je zde nakupujeme. Není v naší moci ovlivnit všechno tak, jak bychom chtěli. Na druhou stranu, zahajujeme teď spolupráci s handicapovanými lidmi, kteří budou svítidla sestavovat, pokud si je zákazník nebude chtít sestavit sám.

Lidovky.cz: Jak se díváte na označení MADE IN? Je pro vás původ výroby jako pro designéra důležitý? Pokud jdete do obchodu jako spotřebitel, sledujete původ výrobku? Ovlivňuje vás to při rozhodování?

Jistým způsobem ano. U určitých výrobků už vás dneska nepřekvapí, že jsou vyráběny v Asii. V dnešní době na velmi vysoké úrovni. Většinou víc sleduji materiály a kvalitu provedení než původ výrobku. Ale pokud bych si měl vybrat mezi dvěma “totožnými” produkty, raději podpořím lokální průmysl a obchod než nesmyslný transport.

Lidovky.cz: Světlo, ale například i váš vítězný návrh panákové skleničky pro Becherovku má jednoduché čisté linie. Často vycházíte z geometrie? Kde hledáte inspiraci?

Geometrie je pro mě takovým odrazovým můstkem, ale ne vždy ji dogmaticky využívám. Mám rád principy, které využívají minimálních prostředků a mají následné maximální možné využití. Stejně tak je tomu u geometrie. Toho je příkladem právě Luxiom. Je to platforma, na které budou vyrůstat další kolekce modulárních svítidel, které budou vybízet své uživatele k interakci. Geometrie je nevyčerpatelné téma, okolo kterého se točí čas a reálné možnosti doby. Inspirací pro tvorbu může být ale cokoliv, např. i vlastnost, materiál, vůně, řemeslo nebo klidně sám život. Jde o to najít správný “point”. Záleží na projektu.

Několik let ležel projekt Luxiom v šuplíku, než jej designér Tomáš Hovorka oživil.

Lidovky.cz: Na čem aktuálně pracujete?

Momentálně mě nejvíc zaměstnaly přípravy na spuštění aktuální výstavy Luxiom v GALERII CZECHDESIGN. Což mě asi jen tak neopustí. Mimo to mám různé aktivity, které se točí kolem skla. Několik měsíců připravuji svítidlo do jednoho z pražských hotelů, delší dobu spolupracuji s Ronym Pleslem také na svítidlech a přibližně půl roku jsem v kontaktu s českou firmou věnující se skleněným trofejím a oceněním. Občas, když mi zůstane trochu energie, navrhuji se svou sestrou Dagmar Macákovou originální nápojové sklo za naše studio Brothers, které chystáme v tomto roce obnovit.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...