11. července 2016 7:16 Lidovky.cz > Relax > Design

Luxusní hotel na Národní třídě nebude, skleněný palác nabídne obchody

Nový Palác Národní na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový Palác Národní na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské... | foto: ČTK

Nový Palác Národní na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace bude dokončen za rok. Jde o investici za zhruba 700 milionů korun, řekl při prohlídce autor projektu, architekt Stanislav Fiala. Místo původně plánovaného luxusního hotelu roste v proluce prosklená budova s obchody, restauracemi a kancelářemi.

Společnost Sebre koupila projekt s platným stavebním povolením na hotel. Kvůli propadu v cestovním ruchu a vysoké nabídce ubytovacích kapacit v hlavním městě se firma však rozhodla postavit polyfunkční budovu.

V Paláci Národní vznikne 2479 metrů čtverečních obchodů a restaurací, ve vyšších patrech bude 7655 metrů čtverečních prostor pro ateliéry a kanceláře. Na střechu umístil architekt zahradu. Také vnější skleněné stěny v jednotlivých patrech budou zdobeny zelenými terasami. „Na Národní totiž chybí zelené spočinutí,“ řekl architekt.

Nový Palác Národní na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské...
Nový Palác Národní na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské...

Projekt počítá s rekonstrukcí sousedního památkově chráněného barokního Schönkirchovského paláce, se kterým je propojen. V úrovni ulice budou oba domy průchozí pasáží. Vznikne vchod do vedlejší budovy, kde bude sídlit UMPRUM. Při průzkumu objevili památkáři cenné historické malby dřevěných stropů z konce 17. století a nástěnné malby. Nevyužitý původní materiál, třeba staré prejzy, cihly nebo kameny, použije architekt k výzdobě nové budovy.

Pozemek v roce 2005 prodal magistrát tehdy zřejmě za rekordní cenu 234 700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!