Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
25. března 2014 22:27 Lidovky.cz > Relax > Design

Mattonka otevřela první dům lázeňského areálu Kyselka

Společnost Karlovarské minerální vody 25. března otevřela pro veřejnost opravený dům Stallburg v Kyselce  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Karlovarské minerální vody 25. března otevřela pro veřejnost opravený dům Stallburg v Kyselce | foto: Lidové noviny

KYSELKA (KARLOVARSKO) Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) v úterý otevřela pro veřejnost opravený dům Stallburg v Kyselce. Je to první opravená budova z někdejšího lázeňského areálu. Na postup obnovy donedávna zdevastovaných lázní se přijel podívat i pravnuk zakladatele lázní Rudolf Mattoni a exprezident Václav Klaus.

Náklady na rekonstrukci domu Stallburg byly 31,5 milionu korun. V domě, který byl postaven podle projektu vídeňského architekta Karla Haybäcka, byly a nyní opět budou byty. Podle generálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho je ekonomická návratnost takové rekonstrukce nereálná, teoreticky by se mohla pohybovat v řádu 70 až 100 let.

Obdiv tomu, co se za poslední rok v Kyselce odehrálo, neskrýval pravnuk zakladatele značky Mattoni, Rudolf Mattoni, který žije v USA. "Když jsem tu byl poprvé, byly tu jen ruiny. To, co vidím nyní, je prostě skvělé. Co se tu dokázalo, je malý zázrak," řekl.

ČTĚTE TAKÉ

Klaus, který v roce 2011 při návštěvě Kyselky proslul svou větou, že "Kyselka není Karlštejn", dnes také postup prací chválil. "Ale myslím, že tohle byla ta snadnější část. Tento dům může být použit pro bydlení. Problém bude ty skutečně lázeňské domy využit. Ale vidím tady lidi, kteří jsou plni nápadů a určitě něco vymyslí," dodal Klaus.

KMV vlastní v areálu lázní kromě Stallburgu ještě pavilon Löschner, hotel Praha a administrativní budovy. Pasquale řekl, že na Stallburg bude letos navazovat obnova pavilonu Löschner, která by mohla být hotova na podzim a vznikne v něm muzeum.

Hrozí pokuta za zanedbávanou péči

Ačkoli dnes KMV slavily otevření svého domu Stallburg, stále je ještě možné, že za dlouhodobou špatnou péči o památky v Kyselce mohou dostat pokutu. Krajský úřad Karlovarského kraje podal kasační stížnost proti rozsudku krajského soudu, který zrušil pokutu 1,8 milionu korun udělenou karlovarským magistrátem a potvrzenou krajským úřadem.

Větší část bývalých lázní spravuje obecně prospěšná společnost (o.p.s.) Lázně Kyselka. Podle jejího ředitele Miroslava Perouta letos dostane téměř tři miliony na pokračování záchrany Mattoniho vily a Ottova pramene a ještě se podařilo získat peníze na vilu Vilemínu. Další prostředky má společnost z dotačního programu na záchranu památek z karlovarského magistrátu a dostane i půl milionu od kraje.

Předseda správní rady o.p.s. Vladimír Lažanský v úterý ČTK řekl, že na podzim se připravuje velká benefiční akce, na které chce společnost představit výsledky své více než roční práce v Kyselce a získat sponzory, kteří by se podíleli na dalších pracích.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.