18. ročník mezinárodního multižánrového festivalu s názvem 4+ 4 dny v pohybu se kromě jiných míst koná i v jednom mimořádném objektu: v prázdném (s výjimkou obchodního parteru v přízemí) paláci U Stýblů přímo v centrální části Václavského náměstí.
Festival už dlouhé roky přivádí do Prahy řadu současných výtvarných umělců, divadelníků, tanečníků, hudebníků, ale jeho součástí jsou rovněž přednášky, diskuse či komentované prohlídky. Letos tvoří jeho jádro výstava s názvem Problem is here, která pod kurátorským vedením Denisy Václavové a Krištofa Kintery představuje práci čtyřicítky současných umělců. Kromě toho ale festival nabízí také přidanou hodnotu: každý rok se koná uvnitř nějaké pozoruhodné stavby v centru nebo v širším centru Prahy. Loni to bylo v bývalé centrále Svazu mezinárodního studentstva v Pařížské ulici, předloni v Ústředí lidové umělecké tvorby na Národní třídě. Ve většině případů jde o stavbu v soukromém vlastnictví, která je přes svůj nesporný potenciál z větší části trvale nepřístupná a nevyužívaná.
Soumrak Václaváku
Součástí festivalu byla rovněž debata o budoucích proměnách Václavského náměstí. Organizátorům se podařilo k jednomu stolu pozvat pražského primátora Tomáše Hudečka, starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, náměstka primátora a radního pro infrastrukturu a životní prostředí Jiřího Nouzu, architekta Jakuba Ciglera - autora vítězného návrhu v architektonické soutěži z roku 2005 na budoucí podobu Václavského náměstí, vedoucí kanceláře veřejného prostoru architektku Pavlu Melkovou, ředitele odboru památkové péče Jiřího Skalického a publicistu Josefa Vomáčku, který provedl brilantní faktografický úvod a seznámil všechny s drastickou proměnou, kterou Václavské náměstí po revoluci prodělalo. Nikoliv z hlediska svého vzhledu, na který měla debata tendenci často sklouzávat, ale především z hlediska funkce a obsahu budov, které ho dnes obklopují a které se zásadně podílejí na jeho současné atmosféře.
Nebylo radostné poslouchat čísla o úbytku kin, divadel, kaváren, nakladatelství, obchodních ploch a stálých obyvatel. Síla tohoto sdělení byla posílena právě prostorem, kde se debata odehrávala: ve druhém patře paláce U Stýblů, kde kdysi bývala jedna z největších pražských kaváren (Boulevard, později Alfa). Na svých 900 metrech čtverečních nabízela výhled na náměstí i terasu obrácenou do Františkánské zahrady.
Na debatě bylo vidět, že shoda se v některých tématech nehledá snadno, ale jedna byla fascinující. Nikdo z diskutujících ani z početného publika není se současným stavem náměstí spokojen.
Palác U Stýblů byl zbudován rodinou nakladatelů a knihkupců, kteří se v tomto místě usadili v polovině 19. století. Byl navržen vynikajícím architektem Ludvíkem Kyselou - mj. autorem dalších pražských paláců a obchodních domů (Lindt na Václavském náměstí, Baťa hned vedle a palác Pojišťovny Praha Na Příkopě 15). Dokončen byl roku 1929 a šlo vpravdě o příkladný, multifunkční palác, jaké už téměř nedokážeme realizovat. V podzemí obsahoval kinosál Alfa pro více než tisíc návštěvníků, kabaret, kdysi Divadlo Oldřicha Nového a v 60. letech divadlo Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, již zmíněnou kavárnu, kanceláře, ateliéry a byty.
To vše umožňovala velkorysá železobetonová skeletová konstrukce. Za socialismu palác postupně chátral, praskající luxfery prosvětlující pasáž a kavárnu byly postupně zalévány asfaltem. Po revoluci se dům vrátil do rukou rodiny původních stavitelů: Ondřej Stýblo je pravnukem stavitele Václava. Restituce proběhla bez problémů, ovšem to, co následovalo, je příběh ne netypický pro transformující se českou společnost. Setkání se zdánlivě spolehlivými investory, jejich posupně odhalovaná nesolventnost a následný mnohaletý soudní spor.
Co kdyby město přispělo?
Momentálně je palác odstrojen, můžete si tedy zblízka prohlédnout jeho kostru bez svalů a kůže. Stavební povolení je vydáno a dům se nyní připravuje na rekonstrukci. Jeho náplň se má do značné míry podobat té původní. Slovy současného majitele „stejně dovnitř žádnou lepší náplň nevymyslíte“. Pokud by tomu tak bylo, tak právě tohle může nejvíce přispět k postupnému oprášení zašlé slávy Václavského náměstí. Jistě více než podzemní garáže pod vnitroblokem mezi ulicemi Jindřišskou, Panskou, Na Příkopě a náměstím, na které byla k nelibosti dvousetčlenného publika soustředěna podstatná část zmíněné debaty.
FAKTAFestival 4 + 4 dny v pohybu, www.ctyridny.cz Tým: Nikola Böhmová, Markéta Černá, Denisa Václavová, Pavel Štorek Palác U Stýblů dokončen 1929 , autoři: Ludvík Kysela, Jan Jarolím |
Na závěr si neodpustím drobnou poznámku k náplni domu. Není to tak dlouho, kdy médii proběhla zpráva o možném zbudování Centra architektury uvnitř Tančícího domu, který je na prodej. Festival 4 + 4 dny přesvědčivě dokázal, že pokud má někde existovat místo, kde se vážně diskutuje o minulosti, současnosti a budoucnosti Prahy, je to právě tady. V úplném centru města, přímo nad přestupní stanicí metra, v krásných a velkorysých vnitřních prostorách, v kontaktu se sálem v podzemí a s kavárnou, která by jinak sama o sobě takovouto rozlohu dokázala obsadit jen velmi těžko. V místě, kam se snadno dostanou místní i turisté. To by si ovšem vyžádalo podporu současných rekonstrukčních aktivit majitele ze strany města. Postup, kdy veřejný sektor pomáhá s rekonstrukcí a provozem soukromému majiteli, je v českých podmínkách značně netypický, ale těžko si umím představit případ, kde by to mělo větší smysl.