20. března 2013 12:45 Lidovky.cz > Relax > Design

Minimalismus? Moser zůstane u řemesla, říká designér Jabůrek

Lukáš Jabůrek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Jabůrek | foto: Archiv designéra

Sklářský výtvarník a designér Lukáš Jabůrek získal v sobotu na udílení cen Czech Grand Design zlatou špejli s cukrovou vatou v kategorii Cena veřejnosti. Češi ocenili jeho skleněné vázy Kolorit a Hruška pro firmu Moser, ve které působí jako umělecký ředitel a vedoucí vývojového a designového centra. V on-line rozhovoru se čtenáři prozradil, že minimalismus od skláren v budoucnu čekat nemáme.

"Určitě neplánujeme pouštět se do minimalismu, protože naší devízou je především řemeslo. Ruční práce mistrů sklářů, brusičů a rytců. Snažíme se propojovat 155 letou tradici a historii sklárny se současným designem. Důležité pro nás je, aby si Moser zachoval vlastní nezaměnitelný rukopis," uvedl Jabůrek.

Přečtěte si celý on-line rozhovor s Lukášem Jabůrkem

Mladý designér studoval sklo na školách v Novém Boru, zúčastnil se mnoha stáží a sympozií a jeho práce jsou zastoupeny třeba v mnoha sbírkách (Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Waldmuseum Zwiesel a další...). Letos získal tuzemské ocenění Czech Grand Design v kategorii Cena veřejnosti za vázy Hruška a Kolorit. "Z nominovaných se mi velmi líbila módní kolekce Panto.no a její přehlídka od Hany Zárubové a litinové nádobí od Daniela Gonzáleze. Osobně mám rád výrobky, které spojují funkčnost s krásným tvarem, barvy a řemeslo, jedinečné umění lidí, které design obohacuje a dává mu přidanou hodnotu," řekl Lukáš Jabůrek.

Spolupráce s designéry

Moser jsme už několik let v řadě mohli vidět na přehlídce Designblok a podle Jabůrka firma spolupracuje s víc než 50 výtvarníky a designéry: " Další spolupráci se nebráníme. Design není zase až tak těžké prosazovat, horší je hledat kvalitní design a vytvářet nové formy."


terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!