29. prosince 2018 6:52 Lidovky.cz > Relax > Design

Minimalistický šatník: ve slavnostním hávu aneb Jak na gala a párty styl

Krajkové šaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajkové šaty | foto: Mi Fashion Label

Třpytící se světla, omamné vůně, slavnostní atmosféra - poslední noc v tomto roce je v podstatě počátkem sezóny plesové. Jak na eleganci, jakou roli hrají materiály, jaký oděv a doplňky zvolit, aby nepodléhal sezónním trendům, Vy byla okouzlující a přitom váš šatník souzněl s pravidly minimalismu, radí Lenka Mulabegovič.

Kvalita vítězí nad kvantitou

Ještě v 80. letech minulého století bylo zvykem chodit do krejčovství nechat si ušít plesovou róbu, večerní šaty či klasický kostýmek. Dívky a ženy byly díky nedostatku rozmanitosti mnohem kreativnější. V každé rodině byl šicí a občas i pletací stroj a tvořilo se dle střihů z módních časopisů. Zapomněli jsme na kouzlo ruční práce, nejen jako vytvoření něčeho nového, ale i jako relaxace po namáhavém dni. 

Naštěstí se v posledních letech rychle se měnící trendy již nemají takový vliv a roste touha po stylu, kvalitě a samozřejmě neškodných materiálech. Což samozřejmě znamená větší náklady na výrobu a na pořizovací cenu, díky čemuž více přemýšlíme, co si koupíme a opravdu vynosíme. Ne všichni spadají do konfekčních velikostí a pakliže investujete peníze do kvality a nadčasových kousků, chcete, aby Vám padly. Čeští návrháři jdou s dobou a svým klientkám modely svých kolekcí přizpůsobují: barevně, materiálově a velikostně.

Černé koktejky bez ramínek

Navíc základní pravidlo minimalistického šatníku, že se ve všem budete cítit úžasně svá a odpovídá vašemu životnímu stylu, tedy šaty dotvářejí vaši přirozenost, ne obráceně. Kvalita převažuje kvantitu je pravidlo, které by mělo platit jak za všedních dnů, tak i při slavnostních příležitostech. Kouzlo dlouhověkosti a nadčasovosti tedy spočívá v kvalitních materiálech jako hedvábí, kašmír, vlna, kůže. Navíc jen v ojedinělých případech vám způsobí alergickou reakci, jakou citlivější kůže může získat díky nošení umělých materiálů. Samozřejmě i v současné době můžete pracovat s vysoce kvalitním polyesterem, avšak takové produkty v obchodních řetězcích jen těžko najdete.

Ve slavnostním hávu jako dáma, nebo rošťák?

Hedvábí, krajka, brokát, vlna, riflovina, kůže, glitry, flitry, zlatá, stříbrná, červená, královská modrá, smaragdová či výrazné elektrizující barvy - vše je ve slavnostní čas povoleno. Záleží zcela na způsobu, v jakém materiály a barvy namixujete. Zcela jednoduše doplňky čistou linii elegance i klasický městský styl promění na rafinovaný outfit femme fatal (který nevyužijete pouze ke konci roku s drobnými obměnami budete nezapomenutelná po celý rok). Jinými slovy k černým koktejlovým šatům tak jako k denimovým kalhotům a bílému bavlněnému tričku vezměte výrazné šperky jako náušnice (postačí zcela jedna jediná) na příklad z kolekce Terezy Otáhalíkové a nebo jednoduše nepřehlédnutelné kožené náramky od BAAGi. Dále pak na místo černých bot a kabelky sáhnete po výrazné červené, růžové či třeba žluté. V ideálním případě zvolte jak zajímavé šperky tak barevné provedení obuvi a psaníčka od Noire.

Rafinovanost

Rafinovanost je oč tu opravdu běží. Uvedeme si na příkladu: černé šaty s rafinovanými zády využijete ke všem příležitostem, po městě můžete běhat v kombinaci s teniskami a denimovou bundou a na večírek se přezujete do podpatků. Tak málo stačí. Pamatujte, že vždy záleží na tom, jak vám šaty padnou a jak se v nich cítíte. Jakmile vlastníte několik kousků, které milujete - neustále je nosíte a na ten zbytek šatníku prostě zapomenete.

Hedvábné šaty vhodné pro Black Tie dresscode
Černé šaty s rafinovaným zadním dílem

Doporučení na závěr: veškeré kousky, které jste si koupila, protože se vám neuvěřitelně líbily, jednoduše vyřaďte a pošlete je dál, ať je prodáte či vyměníte, určitě uděláte dobrý skutek nejen pro sebe, ale potěšíte i novou majitelku. V současné době počiny jako Basic and Other Stories Moniny Neverlé (Czech Fashion Council), či swap party Fashion Revolution naleznete po celé republice. Nebo se domluvte s kamarádkami na odpoledním čaji, všechny se setkáte a vyměníte nepotřebné. Také je samozřejmě možnost věnovat nenošené oblečení charitám. Záleží jen na vás. Pomyslete, když otevřete vaši skříň a vidíte jen samé oblíbené kousky, k nezaplacení!

Lenka Mulabegovič

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz