9. ledna 2019 6:28 Lidovky.cz > Relax > Design

Minimalistický šatník: zima a kouzlo vrstvení

Tipy a triky jak úspěšně zvládnout umění kombinací | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tipy a triky jak úspěšně zvládnout umění kombinací | foto: MI Fashion Label

Podzim a zima sebou přináší proměnlivé počasí od sychravého rána přes sluncem či deštěm zalitým dnem až k pochmurně šedivému večeru. Nejedna z nás má tendenci se zabalit do vlněné deky a usednout ke krbu se smysly potěšující pochutinou. Nastal ideální čas pro vrstvení.

A vrstvení jakožto takové je základem minimalistického šatníku. Minimalismus je synonymem pro udržitelnou módu a tzv. Slow Fashion styl. Jak na vrstvení a jaké jsou jeho základní principy barevnosti a jak pracovat s materiály nastíní Lenka Mulabegovič.

Tipy a triky jak úspěšně zvládnout umění kombinací

Základem nejen pro minimalistický šatník a vrstvení jsou nadčasové kousky, které nepodléhají trendům - klasické jednoduché střihy, neutrální barvy a kvalitní materiály. Jejich hlavní charakteristikou je dlouhověkost, jinými slovy v šatníku nám mohou sloužit celá léta, u stálic stylu i několik generací (vezměte v úvahu klasický kostýmek Chanel). Osobně nejsem zastáncem pouhého formálního minimalismu. Oděvy mají mít svůj příběh, identifikaci, rozmanité tvarosloví. Nechávám se inspirovat uměním, grafikou, architekturou, globálním street stylem a sportem. Navíc ráda spolupracuji s českými umělci. Proto jsou moje kolekce charakteristické svojí grafikou a kontrastem barev a materiálů, kombinuji vysokou krejčovinu s experimentálními technikami.

Široké kalhoty z přírodní denimu s mikinou
Přírodní denim sukně a kratší bunda

Kombinace materiálů různé struktury

Hrajeme si se sytostí barev a kontrastem. U monochromatického šatníku je důležitým elementem různorodost materiálů, jejich textura a střih dodají outfitu na hloubce a zajímavosti. Můžeme si pohrát s kombinací těžkých a lehkých materiálů: hedvábí, len, vlna, kůže a bavlna. Např.: V poslední kolekci využívám denim se speciální rubovou úpravou, která podporuje strohost a uniformitu oděvů. V kontrastu s tímto těžkým materiálem jsou použity celoplošné tisky a vzdušné síťové materiály.

Tip: Bunda (kožená, denimová), sako, blejzr nemusí nutně být vrchní vrstvou, tou mohou být oversized vlněné kabáty.

Barvy

Mnozí z nás tíhnou k tmavším barvám a praktičnosti, v chladnějším období se přidává potřeba hřejivých a jemných na dotek materiálů. Abychom přidali trochu jasu do šedivosti. Barevnou neutralitu či jednotvárnost rozbijeme dobře vybraným vzorovaným sakem či sukní, světlou košilí či halenkou. Patříte-li mezi výraznější typy, šaty elektrizujících barev - růžová, modrá, zelená - energeticky rozzáří nejen Váš šatník ale i okolí. Jste-li spíše monochromatické, vsaďte na barevné doplňky, které jsou příjemným zpestřením šedivého, tmavě modrého, černého a nebo béžového looku.

Sukně i kalhoty

Důležité je si uvědomit, kde a jak trávíme náš čas. Pakliže pobíháme mezi domovem, školkou, školou a prací, přizpůsobíme tomu i výběr oblečení. Zapřemýšlejme, v čem jsme strávili minulý podzim a šatník dle toho přizpůsobit. Buďte svá a nezapomeňte se bavit u všeho, co děláte, včetně výběru šatníku!

Lenka Mulabegovič

Lenka Mulabegovič je absolventka UMPRUM, s dlouholetou praxí v masové výrobě streetwearových a denimových firem. Po zkušenostech s navrhováním pro masovou výrobu s produkcí v Číně se rozhodla pro návrat k etičtější a kreativnější tvorbě s umělěckým podtextem a solitérním přístupem.

Založila spolu s přáteli vlastní značku Mi fashion label, kterou již pátým  rokem posouvá vpřed jasnějším a čistším rukopisem. V tvorbě kolekcí není zastáncem pouhého formálního minimalismu. Oděvy mají mít svůj příběh, identifikaci, rozmanité tvarosloví.

Lenka Mulabegovič

Najdete na Lidovky.cz