Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mizející ikony: padne havířovské nádraží i secesní přádelna

Design

  6:00
PRAHA - Secesní přádelna, nadčasový design a architektura šedesátých let či legendární lázně pomalu mizí z povrchu zemského. Některé architektonické perly již podlehly demoličním četám, jiné na svůj osud teprve čekají. Redakce Lidovek.cz přináší přehled aktuálně mizejících ikon architektury na území České republiky.

Pohled na demoliční práce Hotelu Praha. foto: MAFRA - Michal Šula

Jen za posledních několik měsíců se demoliční čety zakously do několik významných staveb v Praze, ale i v regionech. V mnohých případech jde již o roky chátrající objekty. Ustoupit by často měly novým developerským projektům. Připomeňte si pětici významných staveb, které patřily v předešlých dekádách mezi perly dobové architektury.

1. Havířovské nádraží

Nádraží v Havířově postavené v takzvaném bruselském stylu.

V současnosti nejvíce sledovaný případ špičkové dobové architektury, která by měla být zlikvidována. Havířovské nádraží patří do zlaté éry československého designu a architektury šedesátých let. Nádraží bylo vystaveno mezi lety 1964 až 1969 a navazuje na fenomenální úspěch moderního designu představeném na světové výstavě Expo 58. Nádraží patří Českým drahám, které se i přes vlnu kritiky a zastánců z řad architektů rozhodly, že by budova měla být zbourána.

2. Budova Slezanu ve Frýdku-Místku

Srovnána se zemí bude i historická přádelna ve Frýdku-Místku.

Nejnově je postupně bourána i budova u hlavního nádraží ve Frýdku-Místku. Stavba původně sloužila jako Landsbergerova přádelna. V současnosti patří do majetku zkrachovalé textilky Slezan. Mohutná čtyřpodlažní budova, mezi jejíž charakteristiky patří výrazné cihlové zdění patřila mezi dominanty města. Podle památkářů je dům historicky cenný, proto se pro něj snažili již před více než deseti lety získat památkovou ochranu. Proti se však kromě správce konkurzní podstaty postavili i úředníci. Vyjma této budovy čeká na demolici ještě dalších pět objektů spadajících do majetku bývalé textilky. 

3. Hotel Praha

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004)

Demolice Hotelu Praha patří dlouhodobě mezi mediálně nejsledovanější případy. Mezi laiky i odborníky vzbuzuje velké vášně. Jedním z hlavních důvodů je samozřejmě fakt, že objekt i s pozemky získal miliardář Petr Kellner, jehož vila sousedí s pozemkem Hotelu Praha. Dělníci na odstranění objektu, který byl vystavěn na konci sedmdesátých, pracují již několik měsíců. Hotel byl ikonou i proto, že sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Nově by na pozemku měl vzniknout rozsáhlý park, který tam byl již dříve, nicméně přístupný veřejnosti nebude. Přibude naopak škola a gymnázium.

4. Secesní přádelna v Bystřanech

Demolice secesní přádelny v Bystřanech u Teplic.

Další historicky významnou budovou, která již byla srovnána se zemí, je přádelna v Bystřanech na Teplicku. Objekt byl vystavěn v letech 1906 až 1907. Secesní budova s výraznou červenobílou fasádou patřila rodině Grohmannů, která v ní nechala vybudovat přádelnu na zpracování egyptské bavlny. Po znárodnění v roce 1945 sloužila budova tamním elektrotechnickým závodům a to až do devadesátých let. Po úpadku podniku došlo k rychlému zchátrání. I v tomto případě byly snahy o zapsání objektu mezi kulturní památky.

5. Lázně Kyselka

Mattoniho vila patřící Lázním Kyselka.

Abychom nebyli ve výčtu jen negativní, najdou jsou v současnosti i světlé momenty. Patří mezi ně patří lázně Kyselka. Není to sice vítězství absolutní, ale přestože některé budovy se demolici nevyhnou, jiné se naopak, alespoň jak tomu současné dění napovídá, podaří zachránit. Právě naději na obnovu má Mattoniho vila.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...