19. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Mladí skláři ze Zlína vystavují. A sází na konceptuální přístup

Helena Tapajnová: Stolní soubor skla na cukrovinky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helena Tapajnová: Stolní soubor skla na cukrovinky | foto: Archov designérů

Nejmladší sklářský ateliér v České republice a na Slovensku najdeme ve Zlíně. Vznikl v roce 2008 a na rozdíl od jiných podobně zaměřených ateliérů se nesoustředí jen klasické řemeslné zpracování, ale i na osobitý konceptuální přístup. Jak se to studentům daří můžete následující měsíc vidět v brněnském Leporelu+.


Výstava je rozdělená do dvou částí. První najdeme ve foyer Domu umění města Brna a  reflektuje práce s přesahem do volného umění. Designshop Leporelo+  pak představuje designérské práce.  Společnou platformou pro obě sekce je rok vzniku (2012 - 2013) a prezentace výrazných autorských pozic v ateliéru Design skla.

Tereza Anderlová: Čistá krev

Tereza Anderlová: Čistá krev

Ateliér chce podle svých slov své práce kontextualizovat v rámci současného umění. Svým programem se snaží vymezit vůči institucionálně etablovaným sklářským ateliérům, které kladou důraz na materiál a řemeslo a nesnaží se vytvářet práce, které by byly tak životaschopné na poli současného umění.


Akční fakulta

Univerzita Tomáše Bati a zvláště pak její Fakulta multimediálních komunikací, jíž je Ateliér skla součástí, o sobě poslední dobou dává vědět. Začalo to minulý rok projektem Newintage, kdy se spojilo několik studentů z různých oborů a během týdne vytvořili značku včetně produktů, vizuálu a výstavy (více čtěte zde), naposledy zabodovali účastí na milánském Salone del Mobile. A pokud vás práce mladých designérů zaujala, můžete se těšit na nadcházející středu, kdy budou právě autoři projektu Bite Me Milan budou hosty pravidelného on-line rozhovoru.

terTereza Houdková