4. října 2015 8:40 Lidovky.cz > Relax > Design

Módní přehlídka představila oděvy a doplňky vzniklé 3D tiskem

Na snímku je prezentace s názvem Eagle Borg od designérky Moniky Vaverové,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je prezentace s názvem Eagle Borg od designérky Moniky Vaverové,... | foto: ČTK

V pražské La Fabrice byla představena módní přehlídka modelů vytvořených pomocí 3D tisku. Byla součástí mezinárodního hackerského kongresu Paralelní Polis, který se od pátku do neděle věnoval tématům decentralizace ekonomiky i společnosti za přispění nových technologií, politickému umění a svobodě na internetu.

Pořadateli kongresu je skupina Ztohoven, která ho hostila ve svém Institutu kryptoanarchie v Holešovicích. Na kongresu byl poprvé představen projekt Fashion.stl, který podle pořadatelů zobrazuje ideální interakci mezi vědou, uměním a technologiemi, tedy trojicí fenoménů, jimiž se zabývá i kongres. Fashion.stl spojuje technologii 3D tisku s módními návrháři.

U zrodu projektu stála Olo Křížová, zakladatelka sdružení Czech Fashion Counsil vzniklého na podporu rozvoje a propagace české módy, s expertem na 3D tisk Adamem Jechem. Propojení módy a převratných možností trojrozměrného tisku podle nich není úplná novinka, ve světě již nějakou dobu funguje, v Česku ale známé není. Také zapojení českých návrhářů je otázkou posledního roku. Denisa Nová před několika měsíci představila takové své výtvory v New Yorku na 3D weeku, tedy příslušné obdobě fashion weeku.

Na snímku je design od Alžběty Moreno s názvem Lucids.
Na snímku je prezentace Milky Way od designérek Martiny Šebkové a Jany Trundové.

Nová, držitelka ocenění Módní designér roku v soutěži Czech Grand Design, se na Fashion.stl představila ve dvojici se sochařkou Helenou Lukášovou. Ta vytváří k jejím modelům detaily a doplňky v sochařském třetím rozměru vytištěným na 3D tiskárně. Na přehlídce spolu odprezentovali kolekci pro podzim/zimu 2015/2016. Vedle této dvojice se představily další čtyři týmy.

Pořadatelé o módě z trojrozměrné tiskárny mluví jako o projektu trochu z oblasti sci-fi, ale i tato oblast je podle nich výzvou k uplatnění stále více rozšiřované technologie. „Oděv ani látku nenahradíme, ale kdo ví, kam se bude lidstvo ubírat,“ říkají s tím, že zatím z 3D tiskárny vycházejí kusy podobné spíše divadelním kostýmům než běžně nositelným oděvům.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.