Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Muzeum pod vodou. V Amsterodamu vznikne muzeum postavené kolem vraku lodi z roku z roku 1749

Design

  5:12
Nizozemský architektonický ateliér ZJA představil nový projekt. Jedná se o podvodní muzeumDocking the Amsterdam. Architekti mají ambiciózní plán - vytáhnout potopenou obchodní loď, restaurovat ji a okolo ní postavit muzeum.

Docking the Amsterdam. Podvodní muzeum postavené na vraku z 18. století (vizualizace) foto: ZJA

V lednu 1749 uvízla holandská loď Východoindické společnosti se jménem Amsterdam poblíž anglického města Hastings v kanálu La Manche. Kapitán lodi zvolil jako poslední možnost ukotvit svou loď Amsterdam dlouhou 40 metrů poblíž pobřeží. Všech 330 námořníků, tesařů, vojáků, důstojníků a pasažérů se bez problémů dostalo na břeh, ale v následujících měsících byla loď pohlcena až sedmi metry mořského písku. Pro kapitána a Východoindickou společnost tehdy ztráta této lodi a jejího nákladu znamenala zásadní neúspěch.

Docking the Amsterdam. Podvodní muzeum postavené na vraku z 18. století...
Docking the Amsterdam. Podvodní muzeum postavené na vraku z 18. století...

Dnes však vrak nabízí jedinečnou archeologickou příležitost kvůli překvapivému množství materiálu, který byl zapečetěn a uložen v této „časové kapsli“. Podmořští archeologové však nemají svou práci příliš zjednodušenou, neboť vrak lodi se nachází přímo v místech, kde vrcholí mořský příboj. Tyto přírodní podmínky a bouřlivé počasí způsobily postupný rozpad vraku. Již více než čtyřicet let tak vědci hledají způsob, jak plně prozkoumat vrak této lodi a zároveň ho zachovat pro budoucí generace.

Docking the Amsterdam. Podvodní muzeum postavené na vraku z 18. století...

Amsterdam je nejspíše nejzachovalejší lodí holandské Východoindické společnosti. Důkladný pohled na obsah lodi odhalí spojení se stovkami adres ve městě Amsterdam a dále i objekty, vypovídající o životě tohoto města v 18. století. Ve fyzickém, kulturním, ekonomickém a sociálním smyslu slova je tato loď a její náklad pokladem, který nám poskytuje informace o finančních zdrojích, technologiích, kultuře, politice a násilí, obchodu a globalizaci, inovaci a vykořisťování. Všechna tato témata jsou pak aktuální i v dnešní době.

Jak vrak vyzdvihnout a prozkoumat?

Nadace VOC Ship Amsterdam se rozhodla zafinancovat projekt záchrany vraku Amsterdamu. Vedením tohoto projektu pak byl pověřen přední amsterdamský archeolog Jerzy Gawronski, dále společnosti Deloitte, Mammoet, VEKA Shipyards a architekti společnosti ZJA. Pro odhalení vraku lodi pak byl zvolen naprosto nový způsob, při kterém bude loď převezena do Amsterdamu, ale zkoumána pod vodou, v doku s průhlednými okny. 

Speciálně navržený záchranný dok vyzvedne vrak s vodou a všemi součástmi, a následně bude po moři přemístěn do Amsterdamu. Po ukotvení v amsterodamském zálivu Ij bude přidáno zastřešení doku, které umožní dok použít jako výzkumné zařízení a místo pro návštěvníky. Projekt je rozvíjen i ve spolupráci s městem Amsterdam.

Návštěva tohoto místa by pak měla být pro návštěvníky podobným zážitkem jako návštěva divadla, s tím rozdílem, že místo herců zde budou potápěči a vědci prozkoumávající vnitřek vraku.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...