29. ledna 2019 5:51 Lidovky.cz > Relax > Design

Muzeum v Mostě vystavuje architekturu první republiky

Budova mosteckého gymnázia je jednou ze staveb, které představuje výstava v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova mosteckého gymnázia je jednou ze staveb, které představuje výstava v... | foto: ČTK

MOST V Oblastním muzeu v Mostě začala výstava s názvem Architektura ve službách první republiky v Ústeckém kraji. Na vybraných stavbách z regionu představuje vývoj a směřování meziválečné architektury. Výstava potrvá do 8. května. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí muzea Eva Hladká.

Vznik samostatného Československa se časově kryje se změnou architektonického smýšlení, které lze v rámci nynějšího Ústeckého kraje spojovat s národní příslušností autorů nebo investorů jednotlivých staveb. Českým prostředím ovlivněná architektura reprezentující novou republiku pronikala do ryze německých oblastí regionu v omezené míře a téměř výhradně byla spojena se státními zakázkami. 

Budova mosteckého gymnázia je jednou ze staveb, které představuje výstava v...
Návštěvnice si prohlíží výstavu Architektura ve službách první republiky v...

„Výstava předkládá přibližně 60 objektů postavených v meziválečném období v Ústeckém kraji. Je pro ně společné to, že vznikly jako nová prezentace československého státu v pohraničí. Architektura v té době byla jedním z takových důležitých bodů, jak prezentovat demokratické ideje,“ řekla kurátorka Marta Pavlíková.

Cílem státu bylo prostřednictvím stavebních akcí nastartovat ekonomiku, snížit nezaměstnanost a zmírnit dopad hospodářské a sociální krize, jež po konci války zasáhla ústecký region v nebývalé míře. Státem financované projekty se zaměřovaly zejména na rozvoj dopravní infrastruktury a inženýrských sítí, výstavbu veřejných institucí, zdravotnických zařízení, českých škol nebo sociálního bydlení. Během dvaceti let vznikla v Ústeckém kraji řada velmi hodnotných budov odkazujících na českou avantgardu, ale také stavby formované a inspirované německými kulturními centry, jakými byly Drážďany, Berlín, Mnichov či rakouská Vídeň.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!