Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Muzeum zítřka působí nadpozemsky, téměř poletuje nad vodou

Muzeum zítřka navrhl španělský architekt Santiago Calatrava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum zítřka navrhl španělský architekt Santiago Calatrava. | foto: Reuters

Brazilské Rio de Jainero se může pochlubit novým architektonickým kouskem. Je jím futuristická budova, která slouží jako Muzeum zítřka. Za jejím návrhem stojí španělský architekt Santiago Calatrava.

„Mou myšlenkou bylo, aby muzeum působilo nadpozemsky, jako kdyby plulo na moři, téměř jako loď, nebo pták či rostlina. Vzhledem k měnícím se podmínkám výstav, představili jsme archetypální strukturu uvnitř budovy. Tato jednoduchost umožní funkční všestrannost muzea, to znamená přizpůsobit se jak konferencím, nebo výzkumu,“ popsal Calatrava.

Muzeum zítřka pracuje s přilehlým okolím, kde se nachází cyklostezka, zahrady, ale také rozsáhlý vodní rezervoár. Právě tato vodní plocha umocňuje pocit, že budova jakoby pluje nad hladinou.

Muzeum zítřka od Santiaga Calatravy
Muzeum zítřka od Santiaga Calatravy

Santiago Calatrava je původem Španěl a vystudoval nejen architekturu, ale i výtvarné umění. Pro jeho stavby je charakteristický futuristický rys a bělostný vzhled. Původně byl specializován na návrhy konstrukcí mostů. Nicméně od úspěšného návrhu telekomunikační věže v Barceloně pro letní olympijské hry v roce 1992, se více věnuje polyfunkčním budovám.

Jeho stavy jsou tak v současnosti k vidění krom Španělska i v USA, ve Švédsku, v Portugalsku. Mezi jeho realizované návrhy patří i sportoviště pro řeckou olympiádu konanou před deseti lety.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ NÁKUPČÍ s ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč