18. března 2017 6:33 Lidovky.cz > Relax > Design

‚Mýdlo musí zrát několik týdnů. První, které jsem udělala, mám stále doma’

Stojím za celým návrhem, vývojem i výrobou kosmetiky. Nejdříve si vymyslím... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stojím za celým návrhem, vývojem i výrobou kosmetiky. Nejdříve si vymyslím... | foto: Martin Šveda

Mýdla vyrábí zastudena tak, jak to uměly naše babičky. Přidává do nich esenciální oleje i bylinky ze své zahrádky. „Stojím za celým návrhem, vývojem i výrobou kosmetiky. Nejdříve si vymyslím recept a představím si, jak by spojení jednotlivých ingrediencí vonělo. Složky vybírám podle toho, pro jaký typ pleti je výrobek určený a jaký má mít účinek. Sušené květy z mé zahrádky používám jen na dekoraci mýdel, na výrobu macerátů by mi vypěstované množství nestačilo,“ říká Barbora Gažová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Na vašich stránkách se dočteme, že mýdlo vyrábíte metodou, kterou používaly naše babičky. Můžete tuto techniku popsat?
Jde o výrobu mýdla metodou zastudena. Rostlinné oleje (olivový, kokosový nebo avokádový) a rostlinná másla (bambucké a kakaové) se smíchají se základem a vodou. Vznikne tak hmota podobná pudinku. Do něj přidám vyživující složky, kterými jsou většinou opět rostlinné oleje, med, aloe vera a směs esenciálních olejů. Tuto hmotu naliji do forem. O den až dva později vyklopím už ztuhlé mýdlo. To poté putuje na polici, kde zraje ještě 3-4 týdny, aby se vyladily jeho vlastnosti. Jedná se tak tedy o přírodní mýdlo vytvořené podle přírodních zákonů. Bambucké máslo a avokádový olej, které ve vysoké míře používám na výrobu mýdla, se vyznačují vysokým obsahem nezmýdelnitelných látek. Tedy látek, které v procesu zachovávají své původní vlastnosti a jsou výrazně terapeutické.

Průměrně vyrobím 70 mýdel denně

Lidovky.cz: Jak jste se vůbec k výrobě mýdel a přírodní kosmetiky dostala?
Dostala se ke mně kniha o výrobě rostlinných mýdel metodou, která mě velice nadchla. Nejdříve mě hnala touha vyrobit výborné přírodní mýdlo, které má blahodárné účinky na pokožku a zároveň ještě krásně vypadá. Je to jako s vařením: když se snaží kuchař uvařit něco chutného a zdravého a zároveň oku lahodícímu. Moje první mýdlo jsem vyráběla doma v kuchyni. Dodnes ho mám vystavené a stále má krásnou vůni i barvu.

Mylo

Za značkou Mylo stojí Barbora Gažováze Slovenska. Mýdla začala vyrábět v roce 2013 poté, co jí kamarádka věnovala knihu o výrobě mýdel metodou, kterou používaly naše babičky. Kniha ji uchvátila natolik, že se rozhodla vyrábět nejen mýdla, ale také další přírodní kosmetiku (oleje, veganské balzámy na rty, deodoranty, vyživující oleje na vousy), nechybí ani přírodní výrobky pro čtyřnohé mazlíčky. Veškeré receptury si vymýšlí a míchá sama. Stejně tak je její vášní navrhování designových obalů produktů, které jsou navíc recyklovatelné.

Lidovky.cz: Kolik mýdel dokážete vyrobit za den? Co všechno do nich přidáváte?
Jsem omezená velikostí pracovního stolu a počtem forem. Průměrně vyrobím 70 mýdel denně, ale „nevařím“ je každý den. Do mýdel přidávám ještě esenciální oleje, jíl, aloe vera, med, sušené květy, sůl a rostlinné oleje.

Lidovky.cz: Máte mýdlo s himalájskou solí? Čím je tělu právě tato sůl prospěšná?
Himalájská růžová sůl se těží na úpatí Himalájí, není nijak upravovaná a nejsou do ní přidávány žádné přísady, má přirozeně růžovou barvu díky obsahu oxidu železa. Pokožce poskytuje cenné minerály, stopové prvky a jemný peeling.

Lidovky.cz: Vyrábíte také uhlíkové mýdlo, to je celé černé? Jaké vlastnosti má černé uhlí?
Mýdlo je černé díky uhlí, které obsahuje. Jde o aktivní černé uhlí, vyrobené z kokosových skořápek a nejvíce z něj těží aknózní pleť. Černé uhlí výborně čistí pleť a má antibakteriální účinky. Účinek mýdla umocňuje esenciální olej z čajovníku australského, který má prokázané antibakteriální, protizápalové, protivirové a protiplísňové účinky. Při čištění pleti pomocí mýdla nesmíme zapomínat také na použití tonika. Tato mýdla mají totiž zásaditý charakter a je tedy potřeba pleť po umytí mýdlem tonizovat.

Lidovky.cz: Vyrábíte také mýdla pro psy. Čím jsou výjimečná?
Jsou velice ekologická, ekonomická a pro psí pokožku, která má vyšší pH než ta naše, jsou tak ideální. Psí srst výborně čistí, zbavují ji parazitů, pachu, nečistot, ale přitom jsou šetrné a nevysušují ji. Vyznačují se hlavně vysokým obsahem ricínového a jojobového oleje. Poslední jmenovaný má výrazné zvláčňující vlastnosti oproti jiným rostlinným olejům.

Himalájská růžová sůl se těží na úpatí Himalájí, není nijak upravovaná a nejsou...
Do mýdel přidávám esenciální oleje

Lidovky.cz: Vyrábíte všechny produkty? Některé bylinky jsou prý i z vaší zahrádky.
Stojím za celým návrhem, vývojem i výrobou kosmetiky. Nejdříve si vymyslím recept a představím si, jak by spojení jednotlivých ingrediencí vonělo. Složky vybírám podle toho, pro jaký typ pleti je výrobek určený a jaký má mít účinek. Sušené květy z mé zahrádky používám jen na dekoraci mýdel, na výrobu macerátů by mi vypěstované množství nestačilo. Mnoho pokusů skončí v koši, pokud se mi nepodaří vytvořit recept podle mých představ. Potom produkt testuji, a když jsem s ním spokojená a není potřeba v receptuře nic měnit, vytvořím v grafickém programu etiketu. Následně dám výrobek schválit podle požadavků EU.

Lidovky.cz: Kromě mýdel vyrábíte také kosmetiku pro muže, zejména pak tu pro jejich vousy. Jsou muži zvyklí o sebe v dnešní době více pečovat?
Ti, kteří se starají o své vousy, si většinou dávají na pěkném vzhledu záležet. Produkty, které vyrábím, dodají vousům a pokožce potřebnou výživu, hydrataci a vůni.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz