Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na houby, design a jedinečné instalace do Stromovky. Dnes

Design

  7:00
Máte rádi design? Houby? Nebo obojí? V tom případě neváhejte a vydete se na Houbobraní do pražské Stromovky, kde vás čekají muchomůrky Roberta Czajky i unikátní instalace českých designérů.

Houbobraní ve Varšavě foto: http://formyiksztalty.pl

Projekt Houbobraní se zrodil v hlavě polské kurátorky Izy Rutkowské minulý rok. Park Kultury v Powsinie u Varšavy proměnila v les plný překvapení a netradičních instalací, v trávě se skrývaly kartonové houby Roberta Czajky, mezi větvemi visely pletené pavučiny Dominika Cymera a Kasie Lorenz a nad hlavami panovala plyšová mračna Niny Braun. Poláci přijali "výstavu" Houbobraní s nadšením a dnes se projekt představuje i Čechům.

Instalace Čechů: odpočinek i rekonstrukce léta

Hledat houby i instalace můžete dnes od 12 do 20 hodin v pražském parku Stromovka. Kromě polských jmen se však představí i čeští designéři, Janja Prokić, Jakub Berdych, Trash Made, Studio deFORM, Daniel Gonzales a Jan Činčera. "Připravujeme spolupráci s mladým javorem, který chceme přeměnit na relaxační zónu, kde si lidé budou moci po náročném sbírání hub na chvíli zastavit a oddychnout si," řekl Lidovkám Jakub Pollág ze Studia deFORM. "Pokud si při instalaci, která je spojená s horolezeckým výstupem, nic nezlomíme, budeme zde také relaxovat a usmívat se na lidi," dodal. Jakub Berdych se ve svém konceptu zabývá rekonstrukcí: "Podzim je smutek po odešlém létě, pokusím se o rekonstrukci původního stavu, při kterém vznikne ještě přidaná hodnota ve formě kolíčků, které se podobají plodům, a svou barevností působí v tomto ročním období trochu komicky," naznačil kostru projektu.

Takhle vypadalo Houbobraní ve Varšavě.

Houbobraní je tak jedinečná příležitost jak zažít výstavu jinak, užít si neděli v přírodě a zároveň poznat tvorbu nastupující generace nejen českých, ale i polských designérů.

Nadace formy a tvary

Houbobraní má na svědomí varšavská Nadace formy a tvary, která se snaží uchopit každodenní realitu kolem nás novým způsobem. Městská zákoutí mění v galerie, hraje si s pohádkami a místními tradicemi, propojuje umělce, designéry, kuchaře i hudebníky. Nadace stojí také za dalšími projekty, které v Polsku úspěšně mění veřejný prostor, za zmínku stojí třeba Rybaření nebo Staveniště.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat