21. srpna 2013 17:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Na podzim představíme německý design, nalákala ředitelka Českých center

Vilma Anýžová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vilma Anýžová | foto: Karel Cudlín

Když se řekne příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, stěží si můžeme představit, za čím vším Česká centra stojí. Divadelní festivaly, přehlídky současného umění, mezinárodní výstavy architektury i studentský design, Česká centra propagují českou kulturu na všech možných úrovních, zvou do České republiky zahraniční odborníky a Čechy naopak seznamují s děním v cizině. Vilma Anýžová, generální ředitelka organizace, v on-line rozhovoru prozradila, že už v říjnu nás čeká jedinečná přehlídka německého designu.

"Určitě bych doporučila výstavu mnichovské galerie Neue Sammlung, výstava Německý design – minulost a současnost bude v našich prostorách v Rytířské ulici k vidění během října a listopadu. Jako výměnu za uspořádání této výstavy v Praze dostali čeští designéři možnost prezentovat své práce v galerii v Mnichově," nalákala Anýžová.

CELÝ ON-LINE ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE ZDE

V čele Českých center stojí Vilma Anýžová zhruba rok, předtím v organizaci působila jako náměstkyně a programová ředitelka. A právě program a jeho priority letos přinesly nespočet akcí věnujících se českému designu a architektuře. Z více než 60 počinů jsme vás informovali například o výstavě pražského funkcionalismu v Nizozemsku (čtěte zde), české módě v Paříži (čtěte zde), studentském designu v Miláně (čtěte zde) nebo skle ve Frankfurtu (čtěte zde). 

Instalace k nakousnutí, Bite Me Milan v rámci výstavy Stolečku, prostři se

Instalace k nakousnutí, Bite Me Milan v rámci výstavy Stolečku, prostři se

"Spolupracujeme především s tvůrci respektovanými odbornou veřejností, kteří již mají jméno v Česku, či s mladými talentovanými umělci, kteří jsou držiteli prestižních ocenění, vysvětlila Anýžová a dodala: "Roční plány akcí konzultujeme s našimi dramaturgickými radami složenými z odborníků na jednotlivé oblasti. Dramaturgických rad máme pět: pro scénická umění, výtvarná umění, design a architekturu, film, literaturu, a od jejich členů si např. necháme doporučit další významné přehlídky, na kterých by české umění nemělo chybět. Je samozřejmostí, že my, kteří pracujeme v ústředí v Praze, chodíme na představení, výstavy, koncerty a tipy na „nový vývozní artikl“ potom předáváme jak centrům, tak ambasádám. Dalším nápadům se rozhodně nebráníme, pokud máte nějakou konkrétní nabídku, pošlete ji, prosím, na kontaktní e-mail program@czech.cz," vyzvala Anýžová čtenáře.

Úspěch z Edinburghu

A výběr se Českým centrů očividně daří, poslední velký úspěch zaznamenala organizace před několika dny. Letošní výběr na Fringe (největší světový festival divadla a tance  ve skotském Edinburghu) dělala ředitelka Českého centra Londýn Tereza Porybná se společností Nová síť a výběr se mimořádně podařil, Češi získali na festivalu už dvě ceny. Příprava trvala několik měsíců, ale výsledek stojí za to, " uvedla na závěr Anýžová. 

terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!