5. února 2018 5:50 Lidovky.cz > Relax > Design

Na Strašnické jsou hned vedle sebe neladící lavičky. Už schytaly kritiku obyvatel

U stanice metra Strašnická v Praze 10 hned u sebe stojí dva páry neladících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U stanice metra Strašnická v Praze 10 hned u sebe stojí dva páry neladících... | foto: ČTK

PRAHA U stanice metra Strašnická v Praze 10 hned u sebe stojí dva páry neladících laviček. Nový kovový mobiliář tam městská část před časem umístila při dílčích úpravách okolí metra, staré betonové lavičky však podle vyjádření radnice nemůže odstranit, protože jí nepatří. Vzájemně neladící prvky na sociálních sítích kritizují obyvatelé.

Podle šéfa odboru životního prostředí Prahy 10 Martina Pecárka problém spočívá v tom, že staré betonové lavičky patří firmě AD-net, která na ně umisťuje venkovní reklamu. Od silničního úřadu Prahy 10 má povolený zábor zhruba 160 míst po celé městské části, kam může svoje lavičky umístit. Pecárek sdělil, že jeho odbor firmu oslovil a požádal ji, aby zvážila přemístění mobiliáře.

Úřad se však nesetkal s pochopením a nyní je řada na silničním úřadu Prahy 10, který vydal povolení k záboru. Není však jasné, jestli se podaří firmu přimět ke spolupráci. Platné povolení má až do konce roku 2020. ČTK požádala společnost o vyjádření, ale nezískala ho.

Různé druhy laviček a obecně městského mobiliáře jsou k vidění po celé metropoli, i když obvykle ne na prostoru několika málo metrů čtverečních. Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) loni v říjnu vybral podobu nových laviček, košů a stojanů na kola, které mají postupně začít nahrazovat stávající mobiliář. První nové prvky by se měly v Praze objevit ještě letos, s výměnou se začne v centru města.

ČTK