23. září 2018 6:53 Lidovky.cz > Relax > Design

Nábytek pro seniory. Důležitý je pocit domácího prostředí a funkčnost, říká designér

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Model vychází z odpočinkového křesla. Zakládá si na komfortu a stabilní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model vychází z odpočinkového křesla. Zakládá si na komfortu a stabilní... | foto: TON

Důraz na stabilitu, ergonomii, funkčnost i design. Značka TON představuje novou řadu kolekce pro osoby se sníženou pohyblivostí, Santiago 02. Jejím autorem je český designér René Šulc.

„Během vzájemných konzultací kladli důraz zejména na pohodlí a bezpečí. Chtěli nábytek, který v nich vzbuzuje důvěru, že když se za něj chytí, tak pod nimi neujede. Důležité je samozřejmě také pohodlí, protože často trpí na proleženiny a otlaky,“ vyjmenoval základní principy kolekce designér René Šulc. 

Ta obsahuje celkem devět produktů - polohovací křeslo s elektrickým ovládáním, odpočinkové křeslo s opěrkou hlavy i bez, dvojkřeslo, trojkřeslo, podnožku, rozkládací paraván, jídelní židli a stůl.

Jídelní křeslo. Pohodlně u stolu a jednoduše od stolu. Dvě varianty tvrdosti...
Sedák odpočinkových křesel tvoří kombinace PUR pěn o různé tuhosti, což...

Základem je pevná konstrukce z masivního bukového dřeva a u židlí či křesel prodloužené područky. „Umožňují při sedání i zvedání dostatečnou oporu. U odpočinkových křesel a židlí jsou navíc spojeny přes zadní část opěrky a usnadňují tak i pohyb okolo. Stůl pomáhá při usedání i odsunutí zase speciální drážkou pod plátem,“ vysvětlil Šulc. 

Tvary křesel i doplňků také využívají řadu ergonomických prvků, které sedícím zaručují nejen komfort, ale také stabilitu. „Například opěradlo ve tvaru prohnutého listu a důmyslná práce s různou tuhostí PUR pěny v sedadle i opěrce hlavy sedícího nejen fixuje ve správné poloze, ale dojmem objetí vytváří pocit bezpečí a uvolnění,“ popsal designér.

Ergonomické polohovací křeslo se špičkovými vlastnostmi. Elektrické ovládání...

S tím souvisí také další poznatek studie. „Uživatelé kladli důraz na pocit domácího prostředí. Proto jsem chtěl vizuálně eliminovat stigma nemocnice a nemohoucnosti,“ upozornil designér. Kolekci se snažil co nejvíce přiblížit běžnému křeslu či pohovce, a to i při dodržení všech zmíněných ergonomických a funkčních prvků. Pocitu domácího prostředí pomáhají také použité materiály. „Dřevo je přírodní materiál, který lidé vnímají jako příjemný, nadčasový a domácký,“ dodal.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz