Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nábytek pro seniory. Důležitý je pocit domácího prostředí a funkčnost, říká designér

Design

  6:53
Důraz na stabilitu, ergonomii, funkčnost i design. Značka TON představuje novou řadu kolekce pro osoby se sníženou pohyblivostí, Santiago 02. Jejím autorem je český designér René Šulc.

Model vychází z odpočinkového křesla. Zakládá si na komfortu a stabilní konstrukci, která madly v zadní části usnadňuje také pohyb okolo. Možnost volby rozdílné barvy sedáku a opěrky vytváří svěží vizuální prvek. foto: TON

„Během vzájemných konzultací kladli důraz zejména na pohodlí a bezpečí. Chtěli nábytek, který v nich vzbuzuje důvěru, že když se za něj chytí, tak pod nimi neujede. Důležité je samozřejmě také pohodlí, protože často trpí na proleženiny a otlaky,“ vyjmenoval základní principy kolekce designér René Šulc. 

Ta obsahuje celkem devět produktů - polohovací křeslo s elektrickým ovládáním, odpočinkové křeslo s opěrkou hlavy i bez, dvojkřeslo, trojkřeslo, podnožku, rozkládací paraván, jídelní židli a stůl.

Jídelní křeslo. Pohodlně u stolu a jednoduše od stolu. Dvě varianty tvrdosti...
Sedák odpočinkových křesel tvoří kombinace PUR pěn o různé tuhosti, což...

Základem je pevná konstrukce z masivního bukového dřeva a u židlí či křesel prodloužené područky. „Umožňují při sedání i zvedání dostatečnou oporu. U odpočinkových křesel a židlí jsou navíc spojeny přes zadní část opěrky a usnadňují tak i pohyb okolo. Stůl pomáhá při usedání i odsunutí zase speciální drážkou pod plátem,“ vysvětlil Šulc. 

Tvary křesel i doplňků také využívají řadu ergonomických prvků, které sedícím zaručují nejen komfort, ale také stabilitu. „Například opěradlo ve tvaru prohnutého listu a důmyslná práce s různou tuhostí PUR pěny v sedadle i opěrce hlavy sedícího nejen fixuje ve správné poloze, ale dojmem objetí vytváří pocit bezpečí a uvolnění,“ popsal designér.

Ergonomické polohovací křeslo se špičkovými vlastnostmi. Elektrické ovládání...

S tím souvisí také další poznatek studie. „Uživatelé kladli důraz na pocit domácího prostředí. Proto jsem chtěl vizuálně eliminovat stigma nemocnice a nemohoucnosti,“ upozornil designér. Kolekci se snažil co nejvíce přiblížit běžnému křeslu či pohovce, a to i při dodržení všech zmíněných ergonomických a funkčních prvků. Pocitu domácího prostředí pomáhají také použité materiály. „Dřevo je přírodní materiál, který lidé vnímají jako příjemný, nadčasový a domácký,“ dodal.

Autor:
Témata: design, Santiago, židle

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat