Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Nábytek pro seniory. Důležitý je pocit domácího prostředí a funkčnost, říká designér

Model vychází z odpočinkového křesla. Zakládá si na komfortu a stabilní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model vychází z odpočinkového křesla. Zakládá si na komfortu a stabilní... | foto: TON

Důraz na stabilitu, ergonomii, funkčnost i design. Značka TON představuje novou řadu kolekce pro osoby se sníženou pohyblivostí, Santiago 02. Jejím autorem je český designér René Šulc.

„Během vzájemných konzultací kladli důraz zejména na pohodlí a bezpečí. Chtěli nábytek, který v nich vzbuzuje důvěru, že když se za něj chytí, tak pod nimi neujede. Důležité je samozřejmě také pohodlí, protože často trpí na proleženiny a otlaky,“ vyjmenoval základní principy kolekce designér René Šulc. 

Ta obsahuje celkem devět produktů - polohovací křeslo s elektrickým ovládáním, odpočinkové křeslo s opěrkou hlavy i bez, dvojkřeslo, trojkřeslo, podnožku, rozkládací paraván, jídelní židli a stůl.

Jídelní křeslo. Pohodlně u stolu a jednoduše od stolu. Dvě varianty tvrdosti...
Sedák odpočinkových křesel tvoří kombinace PUR pěn o různé tuhosti, což...

Základem je pevná konstrukce z masivního bukového dřeva a u židlí či křesel prodloužené područky. „Umožňují při sedání i zvedání dostatečnou oporu. U odpočinkových křesel a židlí jsou navíc spojeny přes zadní část opěrky a usnadňují tak i pohyb okolo. Stůl pomáhá při usedání i odsunutí zase speciální drážkou pod plátem,“ vysvětlil Šulc. 

Tvary křesel i doplňků také využívají řadu ergonomických prvků, které sedícím zaručují nejen komfort, ale také stabilitu. „Například opěradlo ve tvaru prohnutého listu a důmyslná práce s různou tuhostí PUR pěny v sedadle i opěrce hlavy sedícího nejen fixuje ve správné poloze, ale dojmem objetí vytváří pocit bezpečí a uvolnění,“ popsal designér.

Ergonomické polohovací křeslo se špičkovými vlastnostmi. Elektrické ovládání...

S tím souvisí také další poznatek studie. „Uživatelé kladli důraz na pocit domácího prostředí. Proto jsem chtěl vizuálně eliminovat stigma nemocnice a nemohoucnosti,“ upozornil designér. Kolekci se snažil co nejvíce přiblížit běžnému křeslu či pohovce, a to i při dodržení všech zmíněných ergonomických a funkčních prvků. Pocitu domácího prostředí pomáhají také použité materiály. „Dřevo je přírodní materiál, který lidé vnímají jako příjemný, nadčasový a domácký,“ dodal.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!