Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mozaiky v Praze. Lidé čistí nápisy vandalů. Díky, vzkazují tvůrci

Design

  6:39aktualizováno  11:16
Desátý pražský obvod má v ulicích nový fenomén. Jedná se o pouliční mozaiky. Na svědomí je mají dobrovolníci, kteří se naposledy představili v Chorvatské ulici, kde připravili rozsáhlou práci o sto metrech čtverečních. Proč nadšenci z Free Mozaik dělají právě mozaiky? „První impuls vznikl návštěvou Evropy, kde byly mozaiky běžnou součástí města. Proč by měla právě Praha zaostávat?!,“ říkají v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10. foto: Free Mozaik

Lidovky.cz: Jak dlouho jste na projektu pracovali?

Na projektu Chorvatská ulice, společně se sloupkem ve Slovenské ulici, jsme pracovali 4 měsíce.

Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10.
Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10.
Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10.
Další z prací skupiny Free Mozaik

Lidovky.cz:  Kolik materiálu bylo spotřebováno?

Máme nasbírané různé druhy, různého množství obkladů, nelze s přesností říci, kolik materiálu na stěnu padlo. Stěna v Chorvatské ulici má necelých 100 m2, takže zhruba 100 m2.

Lidovky.cz:  Proč zrovna motiv obličejů?

Když jsme stáli u zdi a přemýšleli nad vhodným motivem, překvapilo nás , jak je tato ulice rušná, co se kolemjdoucích týče. Další impuls byl využít různorodosti obkladů a dlaždic. Proto nás napadly různobarevné obličeje, které se z poza stěny budou dívat na procházející se lidi a budou je stále sledovat.

Lidovky.cz: Odkud jste a jak dlouho fungujete?

Jsme z Prahy a fungujeme třetím rokem pod názvem Free Mozaik, složené z Jana Pancíře, Terezy Podové a Jana Lukeše.

Free Mozaik - složené z Jana Pancíře, Terezy Podové a Jana Lukeše.

Lidovky.cz: Proč právě mozaiky, jak nápad vznikl?

První impuls vznikl návštěvou Evropy, kde byly mozaiky běžnou součástí města. Proč by měla právě Praha zaostávat?! Také se nám líbí využití nepotřebných obkladů, v podstatě odpadů a jejich dlouhodobá trvanlivost.

Máte ve svém okolí zajímavé street art?

Víte ve svém okolí o zajímavém pouličním výtvarném počinu? Vyfoťte jej a zašlete na email internet@lidovky.cz. Redakce ze zaslaných příspěvků vybere ty nejlepší a nejzajímavější a sestaví z něj článek.

Lidovky.cz: Kde všude je možné vaši práci vidět?

Jelikož jsme započali spolupráci s MČ Praha 10, všechny naše pouliční díla jsou k vidění především v této městské části. Začali jsme dětským hřištěm v parku Heroldovy sady, kde jsme ztvárnili Strom života (inspirováno Gustavem Klimtem), který byl zaměřen na dospělé obecenstvo a na druhé stěně Podmořský svět pro dětské obecenstvo. Dále jsme pokračovali schodištěm v Borodinské ulici, kde je vyobrazen chlápek vykukující ze zdi tzv. Oči nad Borodinskou. A nyní přibyla stěna hlav v Chorvatské ulici a had obepínající se kolem sloupku ve Slovenské ulici.

Další z prací skupiny Free Mozaik v Heroldových sadech

Lidovky.cz: Jaké jsou reakce na vaši práci? V Chorvatské ulici vás kontrolovala i policie, zároveň ani vám se nevyhnulo řádění vandalů.

Reakce lidí jsou překvapivě pozitivní, samotné komentáře nás občas uváděli do rozpaků. S vandalismem jsme se setkali až při instalaci na zeď Chorvatské ulici. Po prvním víkendu venkovních prací nám někdo strhl několik částí obličejů. Za další dva měsíce bylo další překvapení, a to v podobě nápisu SVĚT SE POSRAL. Avšak přišla pozitivní reakce v podobě pomoci od místních lidí, kteří ve svém volném čase čistili zeď od černé barvy bez našeho vědomí. Toto byla pro nás ta největší satisfakce za celkovou námahu a časovou náročnost. Prostřednictvím tohoto článku bychom rádi poděkovali všem pozitivním občanům z Chorvatské ulice. PS: káva byla výborná

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat