23. ledna 2015 6:39, aktualizováno  11:16 Lidovky.cz > Relax > Design

Mozaiky v Praze. Lidé čistí nápisy vandalů. Díky, vzkazují tvůrci

Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10. | foto: Free Mozaik

Desátý pražský obvod má v ulicích nový fenomén. Jedná se o pouliční mozaiky. Na svědomí je mají dobrovolníci, kteří se naposledy představili v Chorvatské ulici, kde připravili rozsáhlou práci o sto metrech čtverečních. Proč nadšenci z Free Mozaik dělají právě mozaiky? „První impuls vznikl návštěvou Evropy, kde byly mozaiky běžnou součástí města. Proč by měla právě Praha zaostávat?!,“ říkají v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Jak dlouho jste na projektu pracovali?

Na projektu Chorvatská ulice, společně se sloupkem ve Slovenské ulici, jsme pracovali 4 měsíce.

Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10.
Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10.
Rozsáhlá práce Free Mozaik v Chorvatské ulici na Praze 10.
Další z prací skupiny Free Mozaik

Lidovky.cz:  Kolik materiálu bylo spotřebováno?

Máme nasbírané různé druhy, různého množství obkladů, nelze s přesností říci, kolik materiálu na stěnu padlo. Stěna v Chorvatské ulici má necelých 100 m2, takže zhruba 100 m2.

Lidovky.cz:  Proč zrovna motiv obličejů?

Když jsme stáli u zdi a přemýšleli nad vhodným motivem, překvapilo nás , jak je tato ulice rušná, co se kolemjdoucích týče. Další impuls byl využít různorodosti obkladů a dlaždic. Proto nás napadly různobarevné obličeje, které se z poza stěny budou dívat na procházející se lidi a budou je stále sledovat.

Lidovky.cz: Odkud jste a jak dlouho fungujete?

Jsme z Prahy a fungujeme třetím rokem pod názvem Free Mozaik, složené z Jana Pancíře, Terezy Podové a Jana Lukeše.

Free Mozaik - složené z Jana Pancíře, Terezy Podové a Jana Lukeše.

Free Mozaik - složené z Jana Pancíře, Terezy Podové a Jana Lukeše.

Lidovky.cz: Proč právě mozaiky, jak nápad vznikl?

První impuls vznikl návštěvou Evropy, kde byly mozaiky běžnou součástí města. Proč by měla právě Praha zaostávat?! Také se nám líbí využití nepotřebných obkladů, v podstatě odpadů a jejich dlouhodobá trvanlivost.

Máte ve svém okolí zajímavé street art?

Víte ve svém okolí o zajímavém pouličním výtvarném počinu? Vyfoťte jej a zašlete na email internet@lidovky.cz. Redakce ze zaslaných příspěvků vybere ty nejlepší a nejzajímavější a sestaví z něj článek.

Lidovky.cz: Kde všude je možné vaši práci vidět?

Jelikož jsme započali spolupráci s MČ Praha 10, všechny naše pouliční díla jsou k vidění především v této městské části. Začali jsme dětským hřištěm v parku Heroldovy sady, kde jsme ztvárnili Strom života (inspirováno Gustavem Klimtem), který byl zaměřen na dospělé obecenstvo a na druhé stěně Podmořský svět pro dětské obecenstvo. Dále jsme pokračovali schodištěm v Borodinské ulici, kde je vyobrazen chlápek vykukující ze zdi tzv. Oči nad Borodinskou. A nyní přibyla stěna hlav v Chorvatské ulici a had obepínající se kolem sloupku ve Slovenské ulici.

Další z prací skupiny Free Mozaik v Heroldových sadech

Další z prací skupiny Free Mozaik v Heroldových sadech

Lidovky.cz: Jaké jsou reakce na vaši práci? V Chorvatské ulici vás kontrolovala i policie, zároveň ani vám se nevyhnulo řádění vandalů.

Reakce lidí jsou překvapivě pozitivní, samotné komentáře nás občas uváděli do rozpaků. S vandalismem jsme se setkali až při instalaci na zeď Chorvatské ulici. Po prvním víkendu venkovních prací nám někdo strhl několik částí obličejů. Za další dva měsíce bylo další překvapení, a to v podobě nápisu SVĚT SE POSRAL. Avšak přišla pozitivní reakce v podobě pomoci od místních lidí, kteří ve svém volném čase čistili zeď od černé barvy bez našeho vědomí. Toto byla pro nás ta největší satisfakce za celkovou námahu a časovou náročnost. Prostřednictvím tohoto článku bychom rádi poděkovali všem pozitivním občanům z Chorvatské ulice. PS: káva byla výborná

tohTomáš Holý