28. listopadu 2012 21:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Národní cena za design? První, kterou jsem kdy vyhrála, říká Kuchtová

Eliška Kuchtová s botami Simply for Simple | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliška Kuchtová s botami Simply for Simple | foto: Jana Šašková

Eliška Kuchtová ušila krásné minimalistické boty a minulý týden s nimi vyhrála Národní cenu za studentský design. V online rozhovoru prozradila, že dosud nic nevyhrála, a že jeden pár z oceněné kolekce byl určen mamince.

Eliška Kuchtová má za sebou úspěšný pracovní rok. Kromě zmíněný ceny byla pozvána na Workshop Son Fortesa, v rámci Designbloku s úspěchem představila projekt Cutulum a teď na Malorce pracuje pro firmu Camper. Za svou práci je také čerstvě nominována v kategoriích Módní designér roku a Objev roku v Czech Grand Design. Přesto však zní velmi skromně: "Víte, já jsem nikdy v životě ještě nic nevyhrála. Nevím, čeho si cením víc, nebo mín. Faktem je, že mě to, mám pocit, určitým způsobem zavazuje a vlastně i motivuje do další práce, " uvedla designérka v online rozhovoru.

Proč navrhuji boty? Mám zvláštní nohy

K šití bot ji "donutil" neobvyklý tvar nohou, nemohla sehnat pohodlné boty. "U nás doma se dost ctí ruční kumšty - mamka pracuje se sklem a jeden čas dost vyšívala, babička šila, tak jsem k ručním pracem a řemeslu neměla daleko. A pak si mě všiml profesor výtvarky na gymplu a vnukl mi nápad se botám věnovat dál a zkusit přijímačky na VŠUP do Ateliéru oděvu a obuvi. A to pak vyšlo hned napoprvé, " vysvětlila Kuchtová čtenářům svou cestu k navrhování obuvi.

Jak se uživí čeští designéři oděvu a obuvi? Na čem pracuje u značky Camper a co plánuje za novinky? Přečtěte si celý online rozhovor ZDE.

A kolik bot už Eliška Kuchtová stačila ušít? "Na škole jsem leccos ušila, ale jsou to spíše prototypy. Vás asi zajímají boty, které jsou i k nošení. Sama jsem mohla ušít tak kolem 15 párů bot, které jsou opravdu funkční a dám za ně ruku do ohně, že vydrží. .. Další boty vznikly ve firmě Essi a další pak ještě ve firmě Flexiko, se kterou už druhý rok spolupracuji. Jedná se o boty Cutulum, které jsem navrhla, s realizací mi ale pomáhají ve Flexiku. Takových bot už bude docela dost," řekla designérka.

"Moje nejlepší práce byly vymýšlené pro moje blízké nebo kamarády, mezi oceněnou kolekcí Simply for Simple je i návrh bot pro maminku. Jen nejsem sto jim ty boty pak připravit. Jednou, až přijde zima, to víte, dlouhé večery, až bude čas, tak se do toho pustím," uzavírá Eliška Kuchtová s úsměvem.

terTereza Houdková

Najdete na Lidovky.cz