Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Černou jsem z šatníku vymýtila a nechybí mi. Ženy by měly nosit barvy, říká návrhářka

Návrhářka Lay Sedláková foto: Archiv Lay Sedlákové

Rozhovor
Slovenka Lay Sedláková navrhuje především kvalitní a nadčasové kabáty, ale jak sama říká, svůj vysněný a dokonalý model ještě stále tvoří a vylepšuje. „Když jsem zakládala značku, řekla jsem si však, že na povídání o udržitelnosti svůj marketing stavět nebudu. I když je to trend. Ale samozřejmě se snažím udržitelně tvořit,“ říká návrhářka v rozhovoru.
  5:00

Lidovky.cz: Už šest let navrhujete především kabáty. Co vás na nich láká a je pořád kam se posouvat?
Nejdříve mě na kabátech a speciálně trenchcoatech lákalo, že nejsou hotové za hodinu. Je tam spousta detailů – sedýlka, pásky, vše musí být precizně zpracované. Prostě pokud máte rádi řemeslo, šití kabátu si užijete naplno. Svůj barevný Trench 2.0 šiju od roku 2018 a pořád ho vylepšuju a stále přicházím na nové způsoby, jak ho vylepšit. A nemluvím jen o barvách. A to je jen jeden kabát z mé řady. Jsem detailistka, těžko říct, jestli budu někdy stoprocentně spokojená.

Lidovky.cz: Žijete a pracujete v Praze. Nesnila jste o tom, že budete pracovat v zahraničí?
Snila jsem o tom a s touto vizí jsem i studovala. De facto se mi to splnilo, jelikož pocházím ze Slovenska. Asi jsem měla tehdy vesmíru přesněji definovat to „zahraničí“.

Lidovky.cz: Kdy vás začala zajímat móda?
Oblečení mě zajímalo od dětství. Jako každá malá holka jsem se pořád převlékala a nikdy nebyla spokojená se svým stylingem. Módu v celé její šíři jsem ovšem začala vnímat až později. Až když jsem se rozhodla, že ji chci studovat.

Lidovky.cz: Vystudovala jste střední školu designu v Bratislavě, potom se přihlásila na UMPRUM. Co jste se na škole naučila nejdůležitějšího?
Pro obě školy platí to, že jsem se z nich, a hlavně i ze sebe, snažila vytěžit maximum. A to znamenalo být proaktivní. Na UMPRUM jsem se hodně zaměřila na práci s materiály. Chtěla jsem co nejlépe porozumět střihu a řemeslu komplexně.

Lidovky.cz: Absolvovala jste také stáž v Paříži u dvou renomovaných návrhářů. Jak se vám u nich pracovalo?
Původně jsem měla jít do Paříže studovat v rámci výměnného programu. Ale to mi nevyhovovalo, cítila jsem se tam, jako kdybych se vrátila na střední. Proto jsem si domluvila možnost jít pracovat a získat zkušenosti ze skutečného ateliéru, ne ze školní lavice. Nebylo to vždy jednoduché. Ale vidět model, který jsem sama podle návrhu designéra vytvořila, na haute couture přehlídce, je příjemné.

Nová kolekce Lay Sedlákové

Lidovky.cz: Je pravda, že všechny Pařížanky mají opravdu styl?
Když jsem přijela do Paříže, domluvila jsem si bydlení s českou studentkou, která by strčila do kapsy nejednu Pařížanku. Myslím si, že styl mají kromě Pařížanek i jiné Evropanky. V Paříži jim pomáhá ta jedinečná kulisa všude kolem.

Lidovky.cz: Jeden čas jste pracovala i pro značku Pietro Filipi, proč myslíte, že vybrali právě vás?
Vybrali si mě na základě vypracování návrhové kolekce. Oslovila je asi proto, že byla nejvíc srozumitelná a použitelná pro takovou značku, jakou Pietro Filipi bylo. Když se na své tehdejší návrhy podívám dnes, přijdou mi trochu ulítlé. Jsem za zkušenost v Pietro Filipi moc vděčná a těžím z ní dodnes.

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodla založit vlastní značku?
Už jsem se úplně necítila na odchod dál do zahraničí a hledat si místo designéra někde v Evropě odsud z Prahy se ukázalo jako ne zcela možné. Tak nezbývalo než si pracovní příležitost vytvořit sama. Vlastní značku jsem uvedla v rámci soutěže mladých návrhářů s názvem THE WAY. Když jsem svoji kolekci viděla pohromadě, dávala mi smysl. Byly to přesně věci, které bych si přála pod vlastní značkou tvořit.

Lidovky.cz: Jak se vám dařilo v pandemii?
Začala jsem víc ukazovat, jak moje věci vznikají, a zákaznice na to začaly pozitivně reagovat. A taky se změnilo jejich nákupní chování. Najednou nepotřebovaly nakupovat hned, mít nějaký kousek okamžitě k dispozici. Stejně si ho nebylo druhý den kam obléknout. Díky tomu si rády dopřály něco výjimečnějšího a nevadilo jim si na to počkat. V pandemii se mé značce tedy dařilo dobře.

Lidovky.cz: Pracujete ještě sama, nebo už na výrobu nestačíte?
Co se týče mé produkce kabátů, praktikuji dva přístupy. Mám zakázky, které řešíme s klientkami na individuální úrovni. Ty ráda vyrobím osobně. V druhém případě šijeme v menších sériích ve výrobě. Nechtěla jsem jít cestou vlastní dílny se švadlenami, protože moje vize je o dokonalém produktu, který musí být zpracovaný na nejvyšší technologické úrovni odpovídající úrovni materiálu, z něhož je vyrobený.

Moje aktuální kolekce vlněných trenchcoatů je z té s příměsí kašmíru, saka jsou...

Lidovky.cz: Z jakých materiálů šijete?
Nyní je to hodně o vlně. Moje aktuální kolekce vlněných trenchcoatů obsahuje příměs kašmíru, saka jsou z krásné kvalitní merino vlny. Ale moc ráda pracuju i se žakárem. Ten mívá rozmanité složení. Pro letní limitky používam viskózu, bavlnu a len. Barevné printy, které používám pro svůj Trench 2.0, pořád vyznívají nejlépe na syntetice.

Lidovky.cz: Zajímáte se o udržitelnou výrobu? Co je pro vás při navrhování důležité?
Už z podstaty toho, že jsem designérka s lokální produkcí, tak se o ni nejen zajímám, ale také ji tvořím a podporuji. Když jsem zakládala značku, řekla jsem si však, že na povídání o udržitelnosti svůj marketing stavět nebudu. I když je to trend. Moje značka – to je skrytý příběh za krásným kabátem. To, jak můj kabát dodává ženě pocit výjimečnosti. Ale jedním z nástrojů, které k udržitelné výrobě užívám, je například nabídka produktů formou „pre-order“. Nejdříve vyrobíme vzorky, ty ukážeme a poskytneme je na zkoušení zákazníkům. Až na základě předobjednávek zadáváme výrobu. Netvoří se tak zbytečně skladové zásoby. Důležité je naslouchat zákazníkům.

Lidovky.cz: Hlavní část vaší práce jsou kabáty, ale navrhujete také košile a blejzry. Co ráda nosíte vy?
Přiznám se, že jsem ve svém oblékání takový eklektik. Jsem schopna si vzít svoje navýsost elegantní vlněné camelové sako, k němu růžový gymsack a „boty jak na mars“. Za poslední roky jsem ze šatníku téměř vymýtila černou a vůbec mi nechybí.

Lidovky.cz: Chcete se značkou expandovat do zahraničí?
Nemyslím si, že je to nemožné a naivní. Minimálně to potřebuju zkusit. Tuším, že to bude stejná nebo spíš ještě náročnější cesta, než když jsem uváděla svou značku lokálně. Ale o tom to přece je, nestagnovat.

Lidovky.cz: Nestýská se vám po Bratislavě? Čím je pro vás Praha výjimečná?
Bratislava je tak blízko, že se mi po ní opravdu nestýská. Za tu dobu, co žiju v Praze, jsem si tu vytvořila prostředí, které mi vyhovuje. Bydlíme na Letné, a i když většinu času pracuju ve svém ateliéru, je příjemné mít možnost vyrazit někam, kde se něco děje, a mít to jen pár kroků.

Lidovky.cz: Co by podle vás měla mít v šatníku každá žena?
Barvy!

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...