27. června 2017 6:38 Lidovky.cz > Relax > Design

Návrhářka Martíšková získala v Miláně cenu za svou kolekci

Jednatřicetiletá Martíšková se módě a oděvnímu designu věnuje od 14 let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednatřicetiletá Martíšková se módě a oděvnímu designu věnuje od 14 let,... | foto: ČTK

ZLÍN Mladá návrhářka Markéta Martíšková pocházející ze Vsetína uspěla v soutěži pro začínající designéry International Lab of Mittelmoda v Miláně. „Za svou kolekci z recyklovaného textilního odpadu získala cenu za nejexperimentálnější kolekci,“ sdělila její zástupkyně Kateřina Martykánová.

„Markéta Martíšková se svými návrhy zaujala porotu z rekordního množství více než 4000 skic, kreseb, fotografii a nápadů od 700 designérů z celého světa, kteří se do 24. ročníku soutěže přihlásili. Stala se tak jednou ze 23 návrhářů, kteří měli možnost 20. června představit svoji tvorbu přímo na módní přehlídce, milánském fashion weeku,“ uvedla Martykánová.

Mladá návrhářka Markéta Martíšková pocházející ze Vsetína uspěla v soutěži pro...
Mladá návrhářka Markéta Martíšková pocházející ze Vsetína uspěla v soutěži pro...

Vítězná kolekce nazvaná Absurd reality je inspirovaná textilním odpadem. „Jsme zaplaveni textilem, bereme ho jako spotřební zboží a už nepřemýšlíme co se s tím děje. Přes 90 procent textilního odpadu skončí na skládkách, je spálen a jen malé procento je zpracováno,“ uvedla Martíšková, která reaguje na to, jak zákazníci a část módního průmyslu přemýšlí. Také proto se na modelech objevuje slovo STOP.

Jednatřicetiletá Martíšková se módě a oděvnímu designu věnuje od 14 let, navštěvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. V roce 2010 nastoupila ke studiu na Královskou akademii výtvarných umění v Antverpách, absolvovala ji v roce 2014. Nyní pracuje na rozvoji své módní značky STOP se sídlem v Antverpách, spolupracuje také s českými firmami.

Před rokem měla tvůrčí pauzu, dostala se však k vývoji oděvního materiálu společnosti Klatex, která vyrábí netkaný textil pro automobilový a stavební průmysl z recyklovaného textilu. „Byl to pro mě nový impuls. Nechci tvořit jen protože mě to baví, ale chci pomáhat. Hledám do týmu lidi, co mají podobnou vizi,“ uvedla návrhářka, podle níž v Miláně zaujaly její nepletené svetry a kabáty, které vznikají technikou projehlování. Navrhuje také klobouky vyrobené z recyklované králičí srsti a trička s potiskem.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz