9. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Návrhářka Nová: Minimalismus je klišé, za které se Češi schovávají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Módní návrhářka Denisa Nová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Módní návrhářka Denisa Nová | foto: Archiv Denisy Nové

PRAHA Denisa Nová a minimalismus jsou dvě veličiny pevně spjaté se špičkovou módní tvorbou v České republice. Návrhářka se kromně mnoha cen a úspěchů může pochlubit například tím, že byla vybrána, aby svojí prací reporezentovala ČR na mezinárodní výstavě Expo 2010. Akční minimalismem by šla nazvat její nejčerstvější kolekce, kterou představila v rámci Mercedes-Benz Fashion Weekend Teaseru v pražské galerii Dox, kde Lidovkám poskytla rozhovor.

Lidovky.cz: Minimalismus je stále populárnější. Nicméně není to v tuzemsku spíše sázka na jistotu? Protože výstřednost se tu nenosí, dalo by se i říci, že kdo se na ulici příliš vymyká, nezapadá.

Minimalismus se stal nepravdivým mainstreamem. Proto já svoji kolekci nazývám vrstevnatou, takže kdybyste jednotlivé vrstvy rozložil, dostanete jednoduché kusy, kontury, střihy a barvy. Reaguji na to, co se kolem mě děje. Minimalismus v současné době je něco, za co se spousta lidí schovává. Stává se z toho klišé. Já miluju čistý a jednoduchý věci z podstaty, ale kolem mě se ta čistota nevyskytuje, což mě nutí reagovat. Čistota, ve smyslu sterility, mě ale až popuzuje.

Módní přehlídka nejnovější kolekce návrhářky Denisy Nové v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Week Teaser v prostorách galerie Dox.

Zkouška přehlídky Denisy Nové před akcí Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend Teaser v prostorách galerie Dox.

Lidovky.cz: Vaše návrhy jsou zastoupené i ve sbírkách tuzemských kulturních institucí, například Umělecko-průmyslového muzea či Moravské galerie v Brně. Jak vnímáte svoji práce zpětně? 

Pro mě je oděv život, je to naprosto jedna nádoba. Každé ráno se oblékáme. Bohužel jen tady u nás jsme limitování, prostředím, v kterém žijeme. Ta kontinuita v oblékání byla komunismem zpřetrhána. Než se obecný vkus zlepší a dostane se lidem pod kůži, bude to trvat. Mysleli jsme, že to bude trvat chviličku, ale bude to trvat několik generací. Chtěla bych, aby ty věci- oděv byly krásné, aby je člověk na sobě neřešil. Oblékání by měla být radost. Chtěla bych, aby se lidé oblékali s radostí a ne s pocitem, že je každé ráno obtěžuje, že si musí na sebe něco vzít.

Lidovky.cz: Zaujal mě na přehlídce prvek s maskou, modelky jsou díky té konstrukci na obličeji v anonymitě. Nicméně ta maska sama osobě hodně upoutá. Je to jistý druh ambivalenci, schovat se, ale vlastně být vidět. To samé v barevném ladění, hodně využíváte kontrastů –bílé a černé. Ta jistá ambivalence a dvojakost je schválně?

Je to o vytváření napětí. Dvojakost zvláštně dráždí. Funguje to jako určitá hra. Mám to ráda, protože je to i součást mé osobnosti. I když jsem introvert, jsem zároveň anarchista. Ráda provokuju, ale nechci být prvoplánově vidět. Ráda používám protiklady.

Módní přehlídka nejnovější kolekce návrhářky Denisy Nové v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Week Teaser v prostorách galerie Dox.

Backstage před přehlídkou Denisy Nové v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend Teaser v prostorách galerie Dox.

Lidovky.cz: Máte za sebou i práci na kostýmech pro balet Dorian Gray. Jak se liší kostýmní práce od té na klasické kolekci? Je náročnější uspokojit průměrného zákazníka, tedy „uživatele oblečení“ proti umělců/tanečníkům a vlastně i divákům, tedy pasivním konzumentům?

Snažila jsem se ke kostýmům přistupovat stejně jako k oděvům tak, aby se daly běžně nosit. Také jsem pak některé věci zařadila do klasické kolekce, která byla na prodej. Nevím, jestli je to správně.

Lidovky.cz: Již několik let pravidelně předvádíte dámské kolekce oblečení. Udělat pánskou vás neláká? V Česku je vůbec málo návrhářů věnujících se pánské módě, proč tomu tak je?

Pánský oděv, tak jak já ho vnímám, musí být hodně kvalitní a propracovaný. Mám ráda velice kvalitní zpracování až precizní a luxusní materiály. Muži přitom jsou ještě náročnější než ženy. Zpracování pro ně musí být ještě kvalitnější a náročnější. Takže kdybych dělala pánskou kolekci, musela by tam být hodně precizní krejčovina. Bohužel kvalita, kterou bych ráda vytvářila, není zatím v mých silách. Je to o výrobním zázemí.

Lidovky.cz: Dokážou lidi ocenit kvalitu?

Sama si teď po přehlídce říkám, že jestli si lidé s tím, co vidí spojí kvalitu. Moje kolekce má luxusní zpracování, ale takové vnitřní, třeba z rubové strany. S vyšší kvalitou je spojena vyšší cena. Možná je to na nás, že špatně komunikujeme. Kdybychom my, návrháři, lépe vysvětlovali navenek proces výroby, náročnost ruční práce a podobně, možná by to lidé více ocenili.

Lidovky.cz: Česko je malý trh, nesrovnatelný se zahraničím. Je pro návrháře lepší být hodně osobitý a originální, aby zaujal a získal si na tuzemské poměry klientelu, nebo je právě lepší inklinovat k trendům doby, které mohou zajistit popularitu a jistý odbyt?

Mě trendovost nezajímá, mě zajímá aktuálnost. Návrhář by podle mě měl být vizionář. Takže sledovat trendy, je při práci pozdě. 

Lidovky.cz: Jste známá tím, že Vaše práce je značně minimalistická se střídmými barvami. Jistým způsobem to jde v protikladu proti světovým trendům, kde na jaro a léto převládají barevné a hlavně floristní motivy. Jaký je tedy profil ženské osobnosti podle Denisy Nové?

Ona přesně ví, co chce, je ženská, je elegantní, jen si nechává jistou svoji divokost a svobodu. Snažím se, aby jednotlivé kolekce odrážely každodenní život, radost, ale i výhry a prohry.

  • 0Diskuse
Tomáš  Holý

Autor

Tomáš Holýtomas.holy@lidovky.czČlánky

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.