29. července 2016 7:38 Lidovky.cz > Relax > Design

Navrhla slavnou kabelku baguette, po štafetě mužů je první ženou Diora

Typicky ženskou siluetu, která nesla označení New Look, dominovala u Diora v 50. letech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Typicky ženskou siluetu, která nesla označení New Look, dominovala u Diora v 50. letech. | foto: Reuters

Měkká ramena, krátké kabátky, vosí pas a nabírané sukně. Tak byl definován takzvaný New Look na konci 40. let. Zasloužil se o něj sám Christian Diora návrhář a zakladatel stejnojmenné značky. Typicky ženské siluety vytvářel muž a až doposud v historii jedné z nejvýznamnějších módních značek figurovali muži návrháři. Te se však poprvé po sedmdesáti letech mění.

Na post kreativní ředitelky nastupuje Maria Grazia Chiuri po sérii slavných mužských protějšků (od samotného Diora, přes bouřliváka Johna Galliana či naposledy tvořícího Rafa Simonse), na starosti bude mít jak kolekce vysoké krejčoviny, tedy haute couture, tak módní doplňky a ready-to-wear kolekce. Co čeká jednu z neslavnějších módních značek světa?

Jak šel čas s návrháři oděvního domu Christian Dior.

Jak šel čas s návrháři oděvního domu Christian Dior.

Chiuri figuruje na módní scéně jako etablovaná návrhářka. K Diorovi odchází od italské značky Valentino, která za dobu jejího působení vydělal více než miliardu dolarů. Rodilá Římanka ráda experimentuje, do jedné z haute couture kolekcí Valentina zařadila například opraný denim. S trochou nadsázky lze říci, že Chiuri má v sobě kus chlapa, sama ráda nosí kožené kalhoty a ráda jezdí na motorce.

Kromě Valentina má za sebou i práci pro značku Fendi, kde spolupracovala na designu dnes již legendární kabelky nesoucí název baguette. Ráda se nechává inspirovat umění, navíc má za sebou také přípravu kostýmu pro operu La Traviatta. Není divu, že její přijetí pod křídla slavného domu vzbuzuje velké nadšení a očekávání.

Maria Grazia Chiuri
Přehlídka vysoké krejčoviny značky Dior.

„Talent Marie Grazie Chiuri je nekonečný a mezinárodně uznaný. Přinese svoji vizi ženy, elegantní a moderní zároveň, ale přitom v perfektní harmonii se znaky a dědictvím domu Christina Dior,“ slibuje si majitel značky Bernard Arnault.

První kolekce, kterou se Italka u Diora pochlubí, bude představena během podzimního fashion weeku v Paříži. Přesně 30. září ve francouzské metropoli předvede ready-to-wear kolekci.

tohTomáš Holý

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.