11. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

NEJ provokatéři i chytrá nadsázka. Bizarní móda podle Hany Frišonsové

Hana Frišonsová: Oddity, foto: Vendula Knopová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Frišonsová: Oddity, foto: Vendula Knopová | foto: Vendula Knopová

Módní návrhářka Hana Frišonsová představila novou kolekci Oddity. Proč má ráda bizarní módu a jak ji chápou za hranicemi?

HANA FRIŠONSOVÁ

Mladá a talentovaná návrhářka Hana Frišonsová je známá spíše za hranicemi České republiky, kde její kolekce hrající si se strukturami a vůbec významem oděvu jako takového velebí nejden módní editorial. Za svou tvorbu získala ve Vídni Erste Bank Fashion Award a mohli jste ji vidět třeba v rámci přehlídky Shooting Fashion Stars. V červnu představila na festivalu FASHIONCLASH MAASTRICHT 2013 novou kolekci s názvem ODDITY, kde tvoří oděvní objekty vyrobené z ručně pletených kožešin z imaginárních zvířat, jejich obléknutím se stanete součástí tohoto zvláštního stvoření. Celou kolekci ODDITY ještě umocňují vynikající fotografie Venduly Knopové. "S divností se potýkám celý život, kde mi byla předkládána jako něco negativního. Každá odchylka může být ale vlastně zajímavá pokud jí dobře využijete. Baví mě překonávat hranice a sami sebe, nutně to ale neznamená prvoplánovitou extravaganci nebo provokaci." Podobný přístup k módě zatím v České republice příliš neznáme, v zahraničí však tvoří kolekce hraničící k kostýmem nedílnou součást scény. S konceptem, "nenositelností" a dávkou humoru a nadsázky rádo pracuje mnoho slavných návrhářů a Hana Frišonsová pro čtenáře Lidovek.cz vybrala ty nejoblíbenější.

Hana Frišonsová: Oddity, foto: Vendula Knopová

Hana Frišonsová: Oddity, foto: Vendula Knopová

 


HENRIK VIBSKOV

Dánský návrhář, který s nadsázkou propojuje různé obory od kostýmu po scénografii, performance nebo hudbu. Kolekce jsou zároveň nositelné a bylo by skvělé vidět takto oblečené lidi i u nás.

Henrik Vibskov

Henrik VibskovBERNHARD WILLHELM

Jeden z nejznámějších provokatérů. S každým projektem dokazuje, že nic není nemožné, a že je stále co vymýšlet.

BERNHARD WILLHELM

Bernhard WillhelmSADAK

Srbský návrhář žijící v Berlíně Saša Kovačevič a jeho mix kultur. Japonské divadlo, výrazné potisky a velké kabáty.

Sadak

Sadak


TATA CHRISTIANE

Asi nejvíce bláznivá kolekce, co jsem viděla na festivalu Fashionclash v Maastrichtu, zároveň však v kostýmech vidíte spousty ruční práce a velkou nadsázku.

Tata Christiane

Tata Christiane

FEMKE AGEMA

Tahle slečna z Holandska dělá spíše než módu oděvní objekty mísící vtip, lehkost a rafinovanost. Hraje si s materiály a vytváří vlastní struktury, zároveň v jejích věcech není nic provokativního a vznikají tak hravé instalace i nositelné kolekce nesoucí prvky jejího pohledu na svět.

Femke Agema

Femke Agema


Návrhářů, jejichž tvorba je mi blízká, je velmi mnoho, doporučuji sledovat ještě třeba Satu Maaranen, Nixi Killick, Collinu Stradu, Madame Peripetie, Manon Kundig, Romance Was Born nebo Moga e Mago. (Ukázku tvorby zmíněných návrhářů naleznete v článkové fotogalerii a Hana čtenářům doporučuje výstavu Arrrgh, která se koná v Utrechtu do 19.ledna - pozn.redakce.)

terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!