6. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Nejdůležitější je kvalita materiálu a zpracování, říká textilní výtvarnice

Kateřina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Soukupová | foto: Andrea Theil Lhotáková

Každý její produkt je originálem, který se vyznačuje dlouhou životností a příjemným komfortem pro majitele. Spolupracuje na výrobě textilních dekorací pro film a reklamu. Její práce se objevují v dílech tuzemských i zahraničních filmů a spotů. „Inspiruji se tradičními - původními vzory textilií, které vždy byly důležitou součástí života lidí v Čechách. Textilní řemeslo má u nás velkou tradici. Proto je pro mne důležité, aby byly všechny výrobky velmi dobře řemeslně zpracované,“ říká textilní výtvarnice Kateřina Soukupová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Jaké asociace vás jako první napadnou při spojení „tradiční umělecké řemeslo“?
Vzpomenu si na prodejnu ŮLUVu, která byla kdysi na Národní třídě. Nabízela tradiční řemeslné výrobky pod jednou střechou. Od malovaných kraslic, řehtaček, keramiky, přes modrotiskové látky a výrobky z nich, košíky, povlečení a přírodních tkaniny až po drobný nábytek. Vše bylo nejen z tradičních materiálů, ale také rukodělně zpracované. Například některé textilie byly navrhovány výtvarníky na základě tradičních vzorů, v nadčasovém designu.

Používám výhradně přírodní materiály, jako je len, bavlna, vlna. Vlna je...
Používám výhradně přírodní materiály, jako je len, bavlna, vlna. Vlna je...

Lidovky.cz: Ptám se proto, že právě vaše výrobky na tradiční umělecká řemesla navazují. V jakém slova smyslu?
Inspiruji se tradičními - původními vzory textilií, které vždy byly důležitou součástí života lidí v Čechách. Textilní řemeslo má u nás velkou tradici. Proto je pro mne důležité, aby byly všechny výrobky velmi dobře řemeslně zpracované. A aby sloužily dlouhou dobu, nejen tím jak vypadají, ale i jak vydrží.

Lidovky.cz: Vlněné a piknikové deky, plédy a šály, povlečení, ale i koberce. To je jen malý výčet produktů, které ručně tkáte. Jak časově náročná je tato tvorba? Platí, že tkaní koberců je nejnáročnější?
Osobně tkám jen vlněné koberce - kelimy. Výroba koberce od návrhu, přes barvení vlny, natažení osnovy až po utkání může trvat i půl roku - z toho čistá výroba je tak měsíc každodenního tkaní. Hodně ale záleží na velikosti koberce. Ostatní produkty, jako například deky, plédy nebo šály navrhuji a nechávám tkát v malých rodinných tkalcovnách. Od dodání mého návrhu, přes výběr barvy trvá přibližně dva měsíce, než mám utkaný materiál u sebe v ateliéru. Z něj pak vytvářím další produkty. Rychlost zpracování ovlivňuje také vytížení dané tkalcovny, takže celý proces může trvat i déle.

Kateřina Soukupová

Studovala SUPŠ v Praze, obor Tvorba hraček a dekorativních předmětů. V roce 2000 diplomovala v ateliéru Textilní tvorby na VŠUP v Praze. Věnuje se autorskému textilu a tvorbě originálních malosériových textílií. V její dílně Textile Art vznikají ručně tkané koberce – kelimy, vlněné deky, ubrusy, prostírání, povlečení. Ve své tvorbě vychází z tradičního textilního řemesla a materiálů, zejména vlny, lnu a bavlny.

Lidovky.cz: Jaké materiály používáte? Jedná se o materiály od výhradně českých dodavatelů?
Používám výhradně přírodní materiály, jako je len, bavlna, vlna. Vlna je novozélandská, australská, evropská i česká. Bavlna a len jsou z Evropy.

Lidovky.cz: Kvalitní, přírodní, navíc ručně tkané produkty jsou samozřejmě finančně nákladnější. Myslíte, že se naše společnost již dostala do fáze, kdy je ochotná si za ně připlatit?
Ano, myslím, že ten čas nastal. Lidé se stále častěji zajímají o to, kdo vyrobil jejich oblečení. Tím, že vybírají kvalitu, nakupují méně. Kvalitní věci vám déle vydrží a máte z nich radost.

Lidovky.cz: Jak vypadá váš typický zákazník?
Je to právě ten zákazník, který chce kvalitní výrobek, o kterém ví, že bude funkční a neomrzí ho ani za pár let.

Lidovky.cz: Když se vrátíme na úplný začátek vaší tvorby, kdy nastal ten životní zlom a vy jste se rozhodla vytvořit vlastní značku?
Bylo to po dostudování UMPRUM, kdy jsem začala vytvářet své věci, a tak to nějak vyplynulo.

Lidovky.cz: V čem to mají podle vás začínající designéři v dnešní době nejtěžší?
Asi tím, že většina z nich nemá takové finanční zázemí, aby je vlastní tvorba uživila. Musí dělat i jiné práce, aby se mohli věnovat tvorbě, a to může některé odradit.

Používám výhradně přírodní materiály, jako je len, bavlna, vlna. Vlna je...

Lidovky.cz: Zaujalo mne, že spolupracujete na výrobě textilních dekorací pro film, nejen českých, ale i zahraničních produkcí. Kde jsme mohli vaše výrobky vidět „hrát“?
Například v titulech Underworld - Blood Wars, Snowpiecer, Knightfall, Rodinný film a v mnoha dalších. Tvořím nejen pro filmové produkce, mé práce můžete vidět i v nespočtu reklamních spotů, například pro M&S, Ferrero Rocher, Mattoni, Cheerios, Pardál.

Lidovky.cz: Setkala jste se někdy s opravdu bizarní zakázkou?
Asi poprvé, když jsem pro film měla vytvořit vyhladovělého utahaného a téměř mrtvého psa. S ním to nakonec ve filmu dobře dopadlo.

Lidovky.cz: Na čem právě pracujete a můžeme vás potkat někde naživo?
Každý všední den v mém prodejním ateliéru KS TextileArt na Vyšehradě. A velmi brzy také na jarním Lemarketu, který se koná v budově Mánesu. Tuhle akci mám ráda, těším se na ni a zároveň se pilně připravuji.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz