Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší britskou stavbou roku je Newport Street Gallery. Její autoři vystavují v Česku

Design

  7:44
Před rokem v Londýně otevřená soukromá galerie Newport Street Gallery známého britského umělce Damiena Hirsta získala ocenění RIBA Stirling Prize za nejlepší stavbu roku 2016. Její autoři, architekti z Caruso St John nyní vystavují tento i další svoje projekty v Domě umění v Českých Budějovicích.

Architekti se během své kariéry zúčastnili mnoha architektonických soutěží a vědí moc dobře, jak je proces soutěže obtížný, riskantní a frustrující, a zahrnuje vysokou pravděpodobnost neúspěchu. foto: Prudence Cuming Associates

Královský institut britských architektů RIBA (Royal Institute of British Architects) udělil tento rok cenu za nejlepší britskou novou stavbu architektům z Caruso St John za rekonstrukci a dostavbu budov, které tvoří soukromou galerii Newport Street Gallery ve čtvrti Vauxhal v jižním Londýně. Galerie patří celosvětově známému britskému umělci Damienu Hirstovi, který se tak rozhodl zpřístupnit veřejnosti díla ze své rozsáhlé umělecké sbírky a pořádá v galerii výstavy dalších moderních umělců.

Caruso St John

Adam Caruso a Peter St John založili svoje studio v roce 1990. Mají za sebou řadu realizací a soutěžních projektů, ale také výstav, publikačních i pedagogických aktivit a jsou držiteli mnoha významných ocenění. Kromě poslední ceny za nejlepší britskou stavbu roku 2016 za Newport Street Gallery a předchozích nominací na tuto cenu za New Art Gallery Walsall (2000) a Brick House v Londýně (2006), jsou také například nositeli ceny za modernizaci Tate Britain (2014) a Gagosian Gallery v Londýně (2016). Mají kanceláře v Londýně a Curychu.

Caruso St John chápou architekturu jako součást širší kultury – umělecké i sociální. Patrným je v jejich dílech důraz na materiál, konstrukční otázky, detail, světlo, ale také vytváření atmosféry. Naprostou samozřejmostí je pro ně práce s kontextem místa, jak z pohledu stávající situace, tak i možnosti, jak lze danou atmosféru proměnit.

Projekt zahrnuje přestavbu tří viktoriánských památkově chráněných budov, které dříve sloužily jako technické zázemí pro divadla ve West Endu, ke kterým byly na obou koncích dostavěny nové části. I tyto nové přístavby mají fasádu z červených cihel, která tak odkazuje k původnímu vzhledu viktoriánských domů, a komplex těchto pěti budov tak tvoří téměř polovinu ulice Newport Street. Obrovský LED panel na střeše jako upoutávka na výstavy láká především cestující projíždějících vlaků - galerie se totiž nachází naproti železničnímu viaduktu. Zajímavým prvkem exteriéru je i zubatá střecha na jedné z nových budov, která připomíná původní užití a industriální styl zadních traktů londýnských budov. Přízemí i horní patra všech pěti budov jsou propojena, což umožňuje využít prostor flexibilně v mnoha kombinacích pro malé i velké výstavy. Patra jsou spojena virtuózním dřevěným točitým schodištěm. Součástí galerie je i obchod a restaurace The Pharmacy 2.

Porota RIBA usoudila, že se jedná o velmi odvážný a sebevědomý projekt, a ocenila citlivý přístup architektů k rekonstrukci, poetické spojení starého a nového s důrazem na detail a užití materiálů s respektem k původní architektuře. „Caruso St John vytvořili neuvěřitelně univerzální prostor propojením několika budov, s krásným schodištěm a vynikajícími detaily včetně cihlové fasády, která snoubí ulici navenek a vytváří řadu půvabných galerijních prostor, “ prohlásila ředitelka RIBA Jane Duncan.

Newport Street Gallery
Newport Street Gallery

S výsledkem je spokojený i Damien Hirst: „Newport Street Gallery naplňuje moje ambice vytvořit decentní a krásnou galerii, která bude perfektním prostorem pro výstavy umění. Chtěl jsem zachovat historii a ráz původních budov a architekti z Caruso St John tomu rozuměli od samého počátku.“

33 soutěží, 6 projektů v Českých Budějovicích

Výstava s názvem „33 soutěží, 6 projektů“ se prostřednictvím projektu Newport Street Gallery, ale i několika dalších váže především ke stále aktuálnějšímu a diskutovanějšímu tématu architektonických soutěží.

Architekti se během své kariéry zúčastnili mnoha architektonických soutěží a vědí moc dobře, jak je proces soutěže obtížný, riskantní a frustrující, a zahrnuje vysokou pravděpodobnost neúspěchu. „Většina návrhů nezíská první cenu a budovy podle nich nejsou postaveny. Tyto návrhy jsou zřídkakdy vytaženy ze zásuvky a uchovávají si svůj soukromý charakter, přičemž zároveň představují skutečné sny architekta,“ říká Adam Caruso. „Počet projektů, které jsme vytvořili jako soutěžní návrhy, by dokázal zaplnit imaginární město s muzei, veřejnými prostorami, obytnými a obchodními čtvrtěmi, včetně stadionů a hřbitovů.“

Pohled na Newport Street Gallery

Na výstavě jsou představeny originální panely, které byly předloženy pro výběr soutěžních návrhů z celého spektra praxe, spolu s velkými barevnými tisky fotografií Hélène Binet, znázorňujícími budovy, které nedávno architekti dokončili v Londýně, Curychu, St Gallenu, Brémách a Lille.

„Líbí se mi nejen, jakou dělají architekturu, ale i jejich přístup a filozofie. Vždy se snažíme, aby výstava měla nějaký přesah. Tady jsem viděl velký důraz na město, městotvornost, ale i problematiku soutěží,“ vysvětluje kurátor výstavy Michal Škoda, proč si vybral právě Caruso St John. „To, jak vyšlo načasování, že dostali RIBA Stirling Prize, je samozřejmě skvělé a moc důležité,“ dodává. Výstava, kterou přijel Adam Caruso do Českých Budějovic osobně zahájit svojí přednáškou 18. října, potrvá v Domě umění do 20. listopadu.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...