Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší novostavba v historickém prostředí? Žatecké muzeum

Design

  7:00
Cenu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí dostala rozhledna a vestibul Muzea chmelařství v Žatci. Jejich autorem je tamní ateliér Huml & Vaníček, cenu mu udělil Klub za starou Prahu, který tak podeváté odměnil současné architektonické zásahy, jež jsou citlivé ke svému okolí.

Cenu za novostavbu v historickém prostředí dostalo muzeum v Žatci foto: ČTK


Ze sedmi nominovaných staveb v hlasování poroty skončila na druhém místě rozdílem jediného hlasu stavba galerie Závodný v Mikulově od místního architekta Štěpána Děngeho. Třetí v hlasování skončil pěší Tyršův most v Přerově navržený Alenou Šrámkovou, Lukášem Ehlem, Tomášem Koumarem a statiky Milanem Komínkem a Ladislavem Dvořákem.


Minimalistický hranol a rozhledna

Založení žateckého muzea dalo v roce 1997 podnět k záchraně celé tamní čtvrti, která sousedí se středověkým jádrem města. Nové stavby stojí v rozsáhlém areálu starých sušáren chmele. Architekti pro stavbu vestibulu použili mohutnou dřevěnou konstrukci a pokryli ho stříbřitým perforovaným plechem jako materiálem evokujícím industriální dějiny novodobého žateckého chmelařství.

"S tradičními formami sušáren chmele ve svém sousedství se minimalistický hranol vestibulu dobře snáší a dovede jejich soubor obohatit. Podobný industriální a minimalistický charakter architekti vtiskli i nedaleké veřejně přístupné rozhledně," uvedl historik architektury Rostislav Švácha, který předsedal porotě.

Připomněl, že na stavbu věžových budov poblíž historické zástavby hledí klub s krajní nedůvěrou, soudí, že například v Londýně či Paříži takové doplnění historické zástavby nedopadlo dobře. "V případě žatecké rozhledny se však klub přesvědčil o jejím úměrném měřítku i o tom, že panorama historického Žatce stavba nijak nepoškozuje, ba naopak široké veřejnosti zpřístupňuje jeho krásu," míní Švácha.


Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...