Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší stavbou Prahy 6 je tělocvična

Design

  7:00
PRAHA - Nejlepším architektonickým počinem na území městské části Praha 6 se stala tělocvična Gymnázia Jana Keplera. Výsledky soutěže při slavnostním udílení cen oznámila starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Porota složená z odborníků vybírala z deseti projektů.

Tělocvična při Gymnáziu Jana Keplera foto: ČTK

Vítězný projekt měl silnou konkurenci. Architekti mu dali přednost před novou budovou fakulty architektury ČVUT z ateliéru "první dámy české architektury" Aleny Šrámkové. Zvítězil i nad dřevěným zahradním domkem v Šáreckém údolí nebo nízkoenergetickou stavbou Mateřské školy Velvarská.

SOUTĚŽÍCÍ STAVBY NA JEDNOM MÍSTĚ

Fotografie posuzovaných staveb jsou v rámci festivalu Architecture Week Praha 2011 k vidění na výstavě v Písecké bráně v Praze.

Tělocvična vyrostla vedle  budovy gymnázia na Pohořelci v roce 2009. Půdorys betonové haly navrhla architektonická kancelář Sporadical podle rozměrů školního basketbalového hřiště. Toalety, šatny a ostatní zázemí je umístěno ve staré budově. Na zelené střeše stavby vznikla terasa, které je bezbariérově přístupná z knihovny ve třetím podlaží.

"Stavbu jsme vybrali, protože velmi vhodně doplňuje areál. Je jednoduchá, střídmá a zapadá do okolí," řekl na vyhlášení výsledků člen poroty Luboš Pata. Zatímco vnějším stěnám dominuje šedá barva, pro interiér architekti zvolili světle modrou. Výrazný prvek tvoří prosklená plocha na východní fasádě, na níž jsou umístěny slunolamy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!