130 let

Na tělo jednoho draka bylo třeba 13 tisíc takových šupin, každá z nich je vypletená téměř třemi sty křišťály Swarovski, které se pomocí drátků připevňují na kovovou šupinu jeden po druhém. Celkem se na tělech draků třpytí 2,5 milionu křišťálů. | foto: Lasvit

Největší svítící šperk na světě? Rozpočet 250 milionů, skoro tři miliony křišťálů, i ‚převlékání kůže‘

Design
  •   5:00
Praha - Dohromady váží dvacet tun, každý z nich je dlouhý 32 metrů, jejich těla pokrylo 2,5 milionu křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kameni. Česká firma Lasvit tak vytvořila největší svítící šperk na světě. Dva draci se nad hlavami vlní návštěvníkům Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří.
Česká firma Lasvit tak vytvořila největší svítící šperk na světě. Dva draci se...
Detail šupin

Dva draci peroucí se o planoucí perlu patří ke klasickým výjevům z čínské mytologie. Česká sklářská a designérská společnost pojala výjev po svém a velkolepě. Dostal podobu obřího svítidla a zároveň šperku tak obrovského, že se s ním nyní Lasvit snaží o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

„Tento projekt je tím největším, co jsme kdy vyrobili. Posunuli jsme díky němu hranice toho, co lze ze skla a kovu vyrobit. V tomto projektu jsme museli spojit dvě tradiční řemesla – sklářství a kovářství. Využili jsme hluboké znalosti z obou oborů a výsledek obohatili o nejmodernější technologie,“ řekl k projektu Leon Jakimič, majitel a prezident společnosti.

Dohromady váží dvacet tun, každý z nich je dlouhý 32 metrů, jejich těla pokrylo...

„Za finální podobou této plastiky stojí naši designéři Táňa Dvořáková a Adam Kohout, kteří úzce spolupracovali s interiérovými designéry celé budovy, firmou Steelman Partners,“ doplnila Jitka Plchová. 

‚Převlékání kůže‘

Na tělo jednoho draka bylo třeba 13 tisíc takových šupin, každá z nich je vypletená téměř třemi sty křišťály Swarovski, které se pomocí drátků připevňují na kovovou šupinu jeden po druhém. Celkem se na tělech draků třpytí 2,5 milionu křišťálů.

Broušené kameny nezáří jen samy o sobě, ale jsou také podsvícené programovatelnými LED moduly, které lze jednotlivě ovládat počítačem. Drak tak může na povel majitele hotelu „převléct kůži“ například z růžové na zelenou. „Povrch dračích těl je jako obrovská obrazovka. Každý má doma klasickou plochou televizní obrazovku. Dračí šupiny jsou podobné, jen je tato plocha zakroucená a opisuje tvar dračích těl o rozměru 700 metrů čtverečních,“ vysvětluje vedoucí výzkumu a vývoje Pavel Sedlák. 

Rozpočet 250 milionů

„Instalace na místě zabrala několik měsíců. Je to dosud největší projekt, který Lasvit za svou dvanáctiletou historii realizoval. Rozpočet této zakázky byl zhruba 250 milionů korun. Velká většina instalace byla transportována lodní přepravou, pro některé zejména menší části jsme využili i leteckou dopravu,“ říká k instalaci na místě Plchová.

Ostrov Saipan leží v seizmicky aktivní oblasti, a tak musí draci vydržet i případné zemětřesení. „Konstrukce musela být pružná a zároveň co nejlehčí. Draci, jak jsou nyní, vydrží otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály,“ vysvětlil jednatel a ředitel pro technologie a inovace společnosti Martin Šikola.

Instalace v číslech
váha 20 tun  každý drak
rozměry (jeden drak)32 280 x 8 700 x 12 800 (mm)
délka draka, pokud by se natáhl 50 metrů
počet křišťálů na obou dracích2,5 milionu
počet LED čipů 300 000
počet barevných možnostíRGBW spektrum
odolnost vydrží až 7 stupňů Richterovy škály 
rozměr hlavy2100 x 4630
délka jazykacca 2 metry
zub270 x 515
materiál zubusklo (amber color) a dvě vrstvy pokovení 
oko červené sklo
rozměr oka2200 x 900
dráp530 x 345 (bronz)
hřbetní trn 930 mm
Detail šupin

Lasvit

Lasvit je česká sklářská a designérská společnost, která inspiruje svět svými dech beroucími skleněnými instalacemi na zakázku i unikátními kolekcemi svítidel, stolního a nápojového skla a uměleckých skleněných objektů. V Lasvitu se setkávají talentovaní umělci a rodí neotřelé nápady. Zakladatel společnosti Leon Jakimič řídí společnost s respektem ke sklářským tradicím, ale také s nehynoucím nadšením pro moderní technologie a odvážné designy.

Lasvit navazuje na odkaz významných českých sklářských umělců jako byli například Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, René Roubíček, Vladimír Kopecký nebo Bořek Šípek. V posledních letech přilákala firma také řadu zahraničních světově uznávaných designérů a umělců jako jsou Campana Brothers, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Nendo nebo Ross Lovegrove.

Už od založení v roce 2007 se Lasvit drží své vize: přinášet krásu, štěstí a kus Česka zákazníkům z celého světa. Kreativním ředitelem Lasvitu je známý český designér Maxim Velčovský.

Autor: Alena Pecháčková