Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nenašel batoh, který by mu vyhovoval. Tak si ušil vlastní a založil značku

Design

  6:56
Chtěl prostorný batoh, který by mu vydržel na celý život. Na žádný takový ale nenarazil. Tehdy se rozhodl, že si batoh ušije sám podle svých představ. Dneska šije batohy v malé dílně na pomezí Brdských lesů. „Nebyla to však jednoduchá cesta, nicméně si myslím, že byla opravdu nutná, aby si člověk vyzkoušel a osahal možnosti materiálu naživo. Mám schovány první pokusy a kousky, které jsem z různých důvodů nedotáhl do konce nebo jsem zkrátka zjistil, že tudy cesta nevede. Hromada materiálu takto přišla vniveč,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jiří Salač.

Jiří Salač foto: CLASP'PIN

Lidovky.cz: Může se zdát, že se značkami, které vyrábí pánské doplňky, roztrhl pytel. Vy jste začal vyrábět batohy. Jak vás to vlastně napadlo?
Přišlo to samo. Konkrétně při reklamaci civilního-nesportovního batohu. Byla to naprostá trivialita, která by nevznikla, kdyby byla místo lisovaného plastu použita kůže. Nový batoh se mi příliš hledat nechtělo. Pokud jsem již nějaký hezký batoh objevil, byla jeho cena relativně vysoká. Proto jsem si řekl, že si za stejné finance nechám vyrobit batoh dle vlastního návrhu, ideálně z přírodních materiálů. V první brašnářské dílně mě doslova vyhodili, což mě dost překvapilo, ale i tak jsem již začal pokukovat, za kolik se dá pořídit starší průmyslový šicí stroj. Tím vše odstartovalo: koupil jsem si vlastní vybavení, začal zařizovat dílnu, objevoval jsem principy mechaniky šicích strojů. Je to už skoro dva, a kdyby mi někdo v této době řekl, že mě budou zajímat staré průmyslové šicí stroje, klepal bych si na hlavu. Od začátku jsem věděl, že chci vlastní e-shop, ale zároveň být v pravidelném kontaktu se zákazníky. Do budoucna bych si rád zařídil dílnu spojenou se showroomem v Praze.

Život jako porno. Značky, které burcují nejen Česko a musíte je znát

Lidovky.cz: Čím jste se živil, než jste si řekl dost a založil si vlastní značku?
V mém případě je to trochu složitější proces. Celý život mě provází cyklistika. Je to i obor, ve kterém jsem také v určitých pauzách působil. Původní profesí jsem strojař, ale po nějaké době jsem se vrátil do školy a studoval jsem SPŠG obor užitá fotografie. Posledních 10 let jsem s malými pauzami pracoval v agenturách jako grafik.

Lidovky.cz: Celý život jste se tedy věnoval grafickému designu, bavila vás práce?
Tato práce má jistá specifika. Obecně se mi nedostávalo moc satisfakce a tak jsem se začal přirozeně realizovat po pracovní době a ve volném čase vlastní cestou. Po odchodu z posledního působiště jsem se začal plně věnovat dotažení batohu do finální fáze, což není zrovna lehký proces, obzvláště pokud začínáte z absolutní nuly.

Lidovky.cz: Co vám nejvíce vadí na české designové scéně?
Moje vnímání bude v tomto směru asi trochu specifičtější. Nerozlišoval bych mezi českou a zahraniční designovou scénou. Jednoznačnou odpověď myslím nalezneme v integraci designu do společnosti samotné. Po několik let jsem podzim trávil v Itálii v Jižním Tyrolsku. To jakým způsobem se design prolíná i do těch zapadlejších koutů tamějších Alp, je pro mě stále fascinující. Na parádní designové kousky narazíte skoro všude, myslím, že v tomto směru máme co dohánět – v přirozeném propojení designu s prostředím a lidmi.

Co všechno potřebujete k výrobě batohu?

Lidovky.cz: Pracujete s kůží. Které její vlastnosti máte nejraději?
Prvotní vjemy jsou jednoznačně vůně, vzhled kresby a zvuk, který kůže vydává při řezání. Fyzikálně jsou to pak její vlastnosti přizpůsobeny dle požadavků na konečný výrobek. V mém případě je to jednoznačně pevnost spolu s ohebností a možnosti opracování. Je neuvěřitelné, co dokáže s kůží udělat obyčejná voda a kousek dřeva. Každá nová várka kůže je velká radost. Na začátku je čistá surovina, na konci pak hotový produkt. Kůže je de facto takový detektor vašich aktivit. Ledasco se do ní doslovně otiskne, časem může měnit barvu. Kůže zkrátka žije s vámi, stejně tak jako všechny přírodní materiály, o které je potřeba se alespoň trochu starat. V tomto směru zůstane kůže ještě dlouhou dobu nenahraditelným materiálem.

Lidovky.cz: Batohy vyrábíte v dílně na pomezí Brdských lesů. Všechny produkty tvoříte od počátku až do konce pouze vy sám?
Ano. Nebyla to však jednoduchá cesta, nicméně si myslím, že byla opravdu nutná, aby si člověk vyzkoušel a osahal možnosti materiálu naživo. Mám schovány první pokusy a kousky, které jsem z různých důvodů nedotáhl do konce nebo jsem zkrátka zjistil, že tudy cesta nevede. Hromada materiálu takto přišla vniveč. Nechtělo se mi jednoduše okopírovat něčí produkci, chceme vyrábět originální kousky. Vše začíná v případě kůže výsekovými noži pro jednotlivé díly batohu. V případě plátna jsou to střihové díly nebo ocelové pravítko a nůžky. Občas mi s drobnostmi vypomáhá přítelkyně. Je však velmi pravděpodobné, že v brzké době budeme hledat někoho alespoň na externí spolupráci. V současném modelu bohužel nezbývá moc času na vývoj nových produktů, které mám již dlouho v plánu.

Lidovky.cz: Čeští designéři slaví ve světě úspěch. Uchytily se například dřevěné hodinky Wood Hood či značka BeWooden, která si dobře vede hlavně ve Skandinávii. Máte také v plánu rozšířit klientelu?
Na českém trhu fungujeme zatím příliš krátce. Určitě bychom ale rádi rozšířili pole působnosti na zahraniční trh. Vše záleží na dalším vývoji a především prodeji. Byla by určitě škoda se omezovat pouze na český trh. Nicméně cesty na ten zahraniční si teprve začínáme hledat. V našem případě se jedná o specifickou záležitost, vyrábíme komplexní produkt. Jsme výrobci a prodejci v jedné osobě, což s sebou přináší i jistá omezení. Na druhou stranu je to však i výhoda, zvláště na tuzemském trhu. Lidé mají zájem o produkty, které vznikají originální cestou přímo v tuzemských dílnách a ne v asijských továrnách, které chrlí anonymní produkty. Velkou výzvou je pro nás nyní crowdfundingový portál Kickstarter, který by možnosti zahraničního trhu určitě otevíral.

Kožené detaily

Lidovky.cz: Šijete batohy také na objednávku?
Aktuálně vznikají všechny batohy na objednávku. Snažím se mít předpřipravené jednotlivé komponenty, ze kterých se batoh finalizuje. Tyto díly je potřeba vytvářet v malých sériích, aby výroba dávala smysl. V tomto směru jsme opravdu malou manufakturou v 1,5 osobě. Objednávky individuálních batohů v podobě vlastních střihů zatím nenabízíme, je však možné personalizovat současné modely. Je možná individuální kombinace plátna a kůže, případně ražba do kůže v podobě loga nebo čistě drobných osobních monogramů, nicků atd. Vše je na osobní dohodě po zhlédnutí vzorků jednotlivých materiálů.

Lidovky.cz: Myslíte, že čeští muži o sebe dbají dostatečně?
Myslím si, že nejsem ukázkový příklad, který by měl na tuto otázku odpovídat. Já sám se v dílně dost často pohybuji oblečen na lajdáka a ruce si nejraději otírám do kalhot a obnošených triček. Občas je pro mě problém ostříhat si po dvou týdnech vousy. Nicméně po městě se nejčastěji pohybuji MHD a k vidění i čichovému vjemu jsou různá individua. Myslím, že v Česku jsou stále dva tábory. Jeden o sebe pečuje velmi bedlivě při každé příležitosti a ten druhý naopak vůbec. Jsou to tak trochu extrémy – to „mezi“, je spíše výjimka nebo část, která může postrádat svůj styl. Já sám oceňuji individualitu s vlastním přirozeným stylem, který nepodléhá pouze aktuálním módním vlnám, což je, myslím, to nejdůležitější.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat