Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Netradiční květinářství v centru Prahy spojuje umění a přírodu

Design

  6:51
Pod pojmem květinářství si asi málokdo představí umění v pravém slova smyslu. Zahradní architektka Lenka Hrubá ano. Její Zahrada na niti v centru Prahy je totiž plná kokedam - vznášejících se rostlin mnohdy připomínajících planetu Malého prince. V rozhovoru pro Lidovky.cz Hrubá popisuje mimo jiné, jak s netradičním květinářstvím v Česku začínala.

Lenka Hruba v Zahradě na niti pracuje s aerárii a kokedamy. foto: Zahrada na niti

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodla pro Zahradu na niti? Kde se nápad vzal?

Kokedamy jsem objevila v roce 2010, do té doby jsem o nich nic ani nezaslechla, přes to, že se o rostliny dost zajímám - vystudovala jsem zahradní architekturu. První kokedamu jsem dostala od svého muže, přivezl mi jí z Amsterdamu. Postupně jsem si začala o kokedamách zjišťovat informace. Zjistila jsem, že pochází z Japonska a po té, jsem si začala vyrábět vlastní kokedamy.

Lidovky.cz: Jsou tyto květiny náročné na pěstování?

V Japonsku se vyrábí kokedamy hlavně z bonsají a venkovních rostlin. Já jsem ale tento koncept přizpůsobila našim podmínkám a našla jsem způsob, jak kokedamy vyrábět z nenáročných pokojových rostlin, aby byly snadné na údržbu a pěstování.

Lenka Hruba v Zahradě na niti pracuje s aerárii a kokedamy.

Lidovky.cz: Některé květiny připomínají planetu jak z pohádky o Malém princi. Designujete „planety“ i na přání?

Ano, vyrábím kokedamy i z rostlin, které jsou méně tradiční a mají třeba speciální význam pro konkrétní osobu. Dělám kokedamy i ze starších rostlin, které si například zákazník přinese a chce předělat do závěsné kokedamy.

Lidovky.cz: Může být na niti jakákoliv kytka? Nebo realizace má své limity?

Do kokedamy se dá použít jakákoliv rostlina, pokud se tomu přizpůsobí složení substrátu a pokud víte, co konkrétní druh rostliny vyžaduje za péči. Limitem může být velikost, je totiž potřeba počítat s tím, že se kokedama musí zalévat a když necháte nasáknout vodou bal o průměru například 25 centimetrů, taková koule už pak váží i přes pět kilo a obtížněji se s ní manipuluje, o kotvení do stropu nemluvě.

Lidovky.cz: Květinářství je v ulicích spousty, to vaše je ale zcela jiné, jaké jsou reakce od zákazníků?

Reakce jsou velmi pozitivní, většina lidí totiž tento způsob pěstování nezná a vidí ho poprvé v životě, takže v reakcích převládá údiv a touha dozvědět se jak to vlastně funguje.

Lenka Hruba v Zahradě na niti pracuje s aerárii a kokedamy.

Lidovky.cz: Jste vystudovaná zahradní architektka. Je tedy tento projekt levitujících rostlin jakousi realizací sama sebe v daném oboru v centru Prahy?

Určitě, vždycky jsem toužila skloubit umění a přírodu, protože výtvarka a biologie mě ve škole bavily nejvíc, proto jsem také šla studovat zahradní architekturu. Osud mě pak od zahradní architektury trochu odklonil, ale myslím, že snad ještě na lepší cestu, než jsem si dokázala představit.

Lidovky.cz: Specializujete se i na aerária. Co to vlastně je?

Protože v mojí Zahradě na niti se specializuji na všechno závěsné, do mého konceptu krásně zapadla i aerária. Aerárium je skleněná baňka, která se dá zavěsit do prostoru, proto aerárium. Tvary si navrhuji sama a nechávám si je foukat v české sklárně. Aerárium se dá naplnit čímkoliv, já je ale hlavně osazuji různými rostlinami a vytvářím takové závěsné mikrosvěty ve skle.

Lidovky.cz: Co bylo nebo obecně je na vašem podnikání nejnáročnější? Jaké byly začátky?

Nejnáročnější bylo asi to první rozhodnutí, že do toho půjdu. A upřímně, kdybych tenkrát před třema rokama věděla, co to všechno obnáší, nevím, jestli bych do toho vůbec šla, měla jsem o podnikání dost růžovou představu. Ale někdy je lepší nevědět a pustit se do věcí po hlavě a s nadšením a problémy řešit, až jak přichází a nestrachovat se příliš dopředu toho co bude.

Začátky jsou vždycky těžké, je potřeba zatnout zuby a vydržet, ono chvíli trvá, než se to trochu zaběhne. Moc mi pomohla podpora rodiny a i první nadšení zákazníci.

Lenka Hruba v Zahradě na niti pracuje s aerárii a kokedamy.

Lidovky.cz: Dalo by se říci, že jste našla díru na trhu? Nebo si své zákazníky teprve budujete?

Já bych spíš řekla, že jsem si tu díru na trhu vytvořila, protože jsem si vymyslela koncept, který je originální a netradiční a tím si získává svoje zákazníky, na druhou stranu, kdyby tu nebyl, tak by se taky nic nestalo. Za tři roky fungování už nějaké zákazníky mám, spousta z nich se i vrací a z toho mám asi největší radost, vědět, že to, co dělám, má smysl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!