Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Nová scéna Národního divadla se na jeden večer promění v uměleckou laboratoř

Xavier Veilhan Systema Occam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Xavier Veilhan Systema Occam | foto: Sasha Arutyunova/Veilhan ADAGP Paris

Nově vznikající kulturní instituce Kunsthalle Praha se veřejnosti otevře až v roce 2021 v objektu bývalé Zengerovy transformační stanice na Malé Straně. Už nyní však začíná realizovat umělecký program a akce, které nejsou bezprostředně vázané na vlastní výstavní prostory.

Na Nové scéně Národního divadla uvede Kunsthalle Praha 16. června  výjimečnou sérii performancí s názvem Living Kunsthalle, během níž šestice umělců různých národností promění na jeden večer Novou scénu v opravdovou uměleckou laboratoř. Součástí večera bude i performance litevské umělkyně Liny Lapelyte, čerstvé laureátky ceny za nejlepší národní pavilon letošního benátského bienále.

Roman Štětina/Jazykolam 2014
Lina Lapelyte/Candy Shop/The Circus

Touto akcí Kunsthalle Praha dopředu naznačuje charakter své výstavní činnosti, která bude vycházet z živého setkávání se současným uměním. Hosté Living Kunsthalle budou moci celý večer sledovat a prožívat umělecké performance, zvukové sochy, projekce a další experimentální díla. Všechna díla spojuje jedno nosné téma, kterým je zvuk a jeho vizuální ztvárnění. Právě zvuk v lidech vyvolává silné emoce a oživuje staré vzpomínky, a to i přes svou pomíjivou a nehmotnou povahu. 

„Pozvaní umělci zkoumají různé umělecké formy a média, od sochy k videu, od instalace ke kresbě, od hudby k vědě. Living Kunsthalle je dočasný formát, který předjímá zaměření Kunsthalle Praha jako místa propojujícího různé disciplíny a poskytujícího prostor pro přemyšlení, sdílení a objevování,“ vysvětluje koncept Christelle Havranek, kurátorka Kunsthalle Praha.

V průběhu jednoho večera se na Nové scéně představí čtyři zahraniční a dva čeští umělci, a to nejen na jevišti, ale také v dalších prostorách, jako jsou foyer, mezzanine, šatny a galerie. Ze zahraničních hostujících umělců se Living Kunsthalle zúčastní Lina Lapelyte (Litva), Hicham Berrada (Maroko/Francie), Haroon Mirza (Velká Británe) a Xavier Veilhan (Franice).

Kunsthalle Praha/vizualizace

Českou výtvarnou scénu reprezentují na Living Kusthalle Adéla Součková a Roman Štětina, kteří oba vytvořili nová díla přímo pro tuto příležitost. Videoinstalace Landing od Adély Součkové bude obsahově navazovat na její předchozí umělecký projekt Exit the Loop, který je nyní k vidění na fasádě budovy Kunsthalle Praha. Roman Štětina, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého, připravil pro Living Kunsthalle performanci Centones, jejímž jádrem je skupinová recitace básnické formy známé jako „cento“.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!