Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Nová scéna Národního divadla se na jeden večer promění v uměleckou laboratoř

Xavier Veilhan Systema Occam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Xavier Veilhan Systema Occam | foto: Sasha Arutyunova/Veilhan ADAGP Paris

Nově vznikající kulturní instituce Kunsthalle Praha se veřejnosti otevře až v roce 2021 v objektu bývalé Zengerovy transformační stanice na Malé Straně. Už nyní však začíná realizovat umělecký program a akce, které nejsou bezprostředně vázané na vlastní výstavní prostory.

Na Nové scéně Národního divadla uvede Kunsthalle Praha 16. června  výjimečnou sérii performancí s názvem Living Kunsthalle, během níž šestice umělců různých národností promění na jeden večer Novou scénu v opravdovou uměleckou laboratoř. Součástí večera bude i performance litevské umělkyně Liny Lapelyte, čerstvé laureátky ceny za nejlepší národní pavilon letošního benátského bienále.

Roman Štětina/Jazykolam 2014
Lina Lapelyte/Candy Shop/The Circus

Touto akcí Kunsthalle Praha dopředu naznačuje charakter své výstavní činnosti, která bude vycházet z živého setkávání se současným uměním. Hosté Living Kunsthalle budou moci celý večer sledovat a prožívat umělecké performance, zvukové sochy, projekce a další experimentální díla. Všechna díla spojuje jedno nosné téma, kterým je zvuk a jeho vizuální ztvárnění. Právě zvuk v lidech vyvolává silné emoce a oživuje staré vzpomínky, a to i přes svou pomíjivou a nehmotnou povahu. 

„Pozvaní umělci zkoumají různé umělecké formy a média, od sochy k videu, od instalace ke kresbě, od hudby k vědě. Living Kunsthalle je dočasný formát, který předjímá zaměření Kunsthalle Praha jako místa propojujícího různé disciplíny a poskytujícího prostor pro přemyšlení, sdílení a objevování,“ vysvětluje koncept Christelle Havranek, kurátorka Kunsthalle Praha.

V průběhu jednoho večera se na Nové scéně představí čtyři zahraniční a dva čeští umělci, a to nejen na jevišti, ale také v dalších prostorách, jako jsou foyer, mezzanine, šatny a galerie. Ze zahraničních hostujících umělců se Living Kunsthalle zúčastní Lina Lapelyte (Litva), Hicham Berrada (Maroko/Francie), Haroon Mirza (Velká Británe) a Xavier Veilhan (Franice).

Kunsthalle Praha/vizualizace

Českou výtvarnou scénu reprezentují na Living Kusthalle Adéla Součková a Roman Štětina, kteří oba vytvořili nová díla přímo pro tuto příležitost. Videoinstalace Landing od Adély Součkové bude obsahově navazovat na její předchozí umělecký projekt Exit the Loop, který je nyní k vidění na fasádě budovy Kunsthalle Praha. Roman Štětina, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého, připravil pro Living Kunsthalle performanci Centones, jejímž jádrem je skupinová recitace básnické formy známé jako „cento“.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....