13. ledna 2014 6:03 Lidovky.cz > Relax > Design

Nutné znalosti i osobní bonbónky. 5 NEJ Jiřího Konvalinky

Ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilsutrační foto | foto: Archiv Jiřího Konvalinky

Hudebník, herec, grafik, fotograf. Jiří Konvalinka je mužem mnoha talentů a pro čtenáře Lidovek.cz vybral "3 věci, které by chtěl, aby je každý znal, a 2 osobní bonbónky."

JIŘÍ KONVALINKA

Ano, je to ten kluk z reklamy na Telefónicu. A také herec, zpěvák, houslista, harmonikář, raper, grafik, designér, i kavárník. Jiří Konvalinka je talentovaným multižánrovým umělcem, po studiích na DAMU (M.Krobot) pokračuje v ateliéru Petra Babáka Ostrov pokladů na pražské VŠUP, je například autorem nového vizuálního stylu Famufestu. Kromě toho se věnuje svým hudebním projektům, opěvovaná skupina Vložte kočku vydala nové album SEAT (poslechnout si ho můžete zde: http://www.landminealert.org/release/12/vlozte-kocku-seat/) a úspěch slaví i hiphopový projekt Mutanti hledají východisko. Na Jiřího jste mohli narazi takét v Kavárně Jarda Mayer, divadle DISK a v rámci různých divadelních projektů (naposledy třeba LiIFEshow Petry Tejnorové & the Company). "Co bych o sobě řekl? Dělal jsem řecko–římský zápas, mám chrta v nouzi a bydlím na Vinohradech. Je mi 26 let." Pro čtenáře Lidovek.cz Jiří vybral 3 věci, které by podle něj měli všichni znát, a dva čistě osobní tipy.

Jiří Konvalinka

Jiří Konvalinka


King Crimson

Všekapela převážně kolem Roberta Frippa. Pro mě základ chápaní hudby. První album 1969 jedou doteď. Neuvěřitelně vizionářské a osobité. Posunuli hudbu jako takovou v mnoha ohledech dál. Obrovská inspirace pro vše, co s hudbou dělám.


Peter Brook: Prázdný prostor & dialogické jednani
Tato kniha spolu se setkáním s dialogickým jednáním Ivana Vyskočila mě asi nejvíc ovlivnila z herecké stránky. Směr, jak nad tím uvažovat. Pravda. Opět VŠE. Nechť si všichni přečtou, respektive zkusí.

Oceněný dramatik Ivan Vyskočil

Ivan Vyskočil


James Turrell & Roden Crater
Lightdesign. Tečka. Americký umělec zabývající se světlem a prostorem a prakticky zakladatelem lightdesignu. Mimo jiné skvělé dělá věci to, že od roku 1979 staví v sopečném kráteru v Arizoně něco jako muzeum světla. Takzvaná „naked-eye observatory" observatoř pro obyčejné oko. Bude-li to někdy hotové, nepochybně to bude jedno z NEJ mést.


Vana & Fotbal
Se železnou pravidelností se mi vždy životní tempo na nějaký čas zblázní. Hektická a často jediná regenerace fyzických a duševních sil pak probíhá v horské vaně před puštěnou Premiere League - samotného mě na tom baví jakási "archetypálnost". Vždy mi to trvá, dělám to opravdu často a rád a bojím se účtu za vodu.

Lowton v souboji s Rooneym.

Lowton v souboji s Rooneym.


Steakovací pánev
Nečekal jsem, že to bude tak důležitá věc, ale nakonec je. Litinová, pěkně pořádně těžká, bytelná. Vyřeší neuvěřitelné množství věcí. Kdyby to v životě bylo jako v počítačových hrách, zvedala by veškeré hodnoty, které její vlastník má o level výš.

Pánev na steak.

Pánev na steak.

terTereza Houdková