Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Obchod s botami? Nadchne fanouška architektury

Konviktská ul., Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konviktská ul., Praha | foto: David Maštálka

Už to bude dva roky, co se v Praze otevřel malý obchod s názvem Botas Concept Store. Od svého vzniku prodělal řadu drobných změn, ale za návštěvu stojí nejen kvůli prodávanému zboží: interiér nadchne každého fanouška architektury.

Jak už jsem mnohokrát zmiňoval, na začátku řady skvělých realizací stojí paradox. Rozpor. Zdánlivě neřešitelný problém. Nejinak tomu bylo v tomto případě. Zadání bylo jednoduché, ale skutečně paradoxní.

Posuďte sami: "Na 50 metrech čtverečních udělejte galerii a obchod (18 m2). V miniaturním prostoru obchodu chceme nejen zboží prodávat, ale zároveň i skladovat. Dovnitř musíte umístit 1000 krabic párů bot."

Čtěte také:


Obchod, nebo sklad? Nejlépe obojí
Architekti zadání splnili a z nouze udělali ctnost. Krabic se dovnitř podařilo sice umístit "pouze" 750, ale i to je úctyhodné číslo. Dosáhli toho jednoduchým způsobem. Skladované krabice bot, ve výrazné žluté barvě a výborné grafice, jsou vlastně jediným exponátem v černém prostoru obchodu.

Jsou zorganizovány do válce a vytvářejí velmi působivý, převýšený prostor vstupu. Jednotlivé boty jsou jako umělecké artefakty (tento efekt je ještě umocněn podsvíceným bílým pozadím z plastu) umístěny v ideální výšce na pohled i omak, sloupec krabic nad každou z nich dává přehled o množství dostupných velikostí a tím nepřímo i o prodejní úspěšnosti konkrétního modelu.

FAKTA

*autoři: Lenka Křemenová, David Maštálka, A1 Architects www.a1architects.cz
grafika: Jan Kloss a Jakub Korouš
klient: Radoslav Kuba, artport, s. r. o.
dodavatel: Emtandem, s. r. o. studie a realizace: 2009
užitná plocha: 52 m2

Rozhodnutí umístit válec (tedy kruhový půdorys) do místnosti čtvercového (přesně lichoběžníkového) tvaru považuji za takřka geniální. Kruh vložený do čtverce pomáhá vytvořit zbytkové (rohové) prostory, které slouží jako přidané zázemí.

Válec krabic na boty, jehož nosnou konstrukci tvoří velmi tenké, na černo natřené desky z dřevoštěpky (nejlevnější materiál, navíc sešroubovaný pomocí obyčejných, nijak nemaskovaných vrutů, tedy rovněž nejlevnější možnou technologií), je proražen čtyřmi vertikálními otvory: vstupem do obchodu, vchodem do prostoru, kde byla původně umístěna galerie (dnes je do této části rozšířena obchodní část), a pak dvěma úzkými otvory, které jsou z důvodu prostorové kompaktnosti kryty černými závěsy. Ty vedou do zázemí obchodu a do šatny.

Tímto primitivním, ale skutečně rafinovaným způsobem je prostor obchodu rozčleněn na část, řečeno terminologií slavného amerického architekta Louise Kahna, "obsluhovanou" (tedy tu důležitější, tvarově jednodušší, přístupnou veřejnosti) a "obsluhující" (servisní, vedlejší, přístupnou především personálu).

Konviktská ul., Praha

Druhá, větší místnost, původně koncipovaná jako galerie, byla z ekonomických důvodů později upravena na další obchodní plochu. Pomocí velmi obdobné strategie: je rovněž jednobarevná, tentokráte však bílá (což je vzhledem k původní funkci logické řešení).

Jednolitá barevnost, ať už bílá ve větším prostoru nebo černá v menším, tvoří výborné neutrální pozadí pro pestrobarevné zboží, kterému tato strategie dává skvěle vyniknout. Navíc to byla asi nejlepší barevná kombinace vzhledem k již existující šedé podlaze.

Vestavěné "falešné" sádrokartonové příčky umožnily zapustit do hloubky zdí jednotlivé regály na zboží a rovněž vytvořit potřebné skladovací zázemí. Jedna z těchto stěn navazuje na mohutnou vnější fasádu a napomáhá vnitřní členění trochu zesložitit a prostor tak učinit poněkud nepřehlednějším, komplikovanějším, ale tím i tajemnějším a opticky větším. Je to správné rozhodnutí.

Nábytek podle grafiky
Tyto vpravdě architektonické zásahy, které zcela zásadně proměňují vnitřní prostor, se podařilo vhodně doplnit drobnějším mobiliářem. Jeho tvar a podoba vychází z grafiky a loga galerie (Art Gallery 66). Respektive, přesněji řečeno, vznikly jeho doslovným prostorovým zhmotněním.

Šestku tak najdeme ve tvaru nábytku různé výšky hned ve vstupním prostoru obchodu. Působí ve všech potřebných funkcích: jako pult pro počítač, stolek s prosklenou vitrínou obsahující drobné zboží i jako zkoušecí křeslo. Ve vedlejší místnosti je tento nábytek bílý a na rozdíl od černého vykazuje drobné známky nepraktičnosti – všechny šmouhy a rýhy jsou na něm hned vidět.

Konviktská ul., Praha

Jediné rozpaky u jinak vynikajícího řešení ve mně vzbuzovalo umělé osvětlení. Ale při pohledu na něj jsem si uvědomil, že rozpočet na takto razantní změnu byl doopravdy minimální. Nutno dodat, že autorům vestavěného interiéru velmi pomohla kvalitní rekonstrukce původních prostor (velkorysá okna, dveře, krásná podlaha s ještě krásnějšími podlahovými lištami z černé oceli, parapetové desky), na níž nemuseli nic měnit.

Ovšem způsob, jakým dokázali na původní rekonstrukci navázat, levně a jednoduše, a přitom výrazně pozměnit charakter vnitřních prostor, považuji za mimořádný. Je takřka šokující zažít silný prostorový účinek vytvořený někým, kdo se problémem vážně zabýval.

Autorům se doopravdy podařilo uspět v náročné disciplíně: vložit jednoduchý, geometricky lapidární systém do relativně složitého historického půdorysu, prostory scelit a zároveň opticky zvětšit. V jakém kontrastu je takovýto prostor k obchodům, které byly zařízeny s pomocí nepochybně mnohem větších nákladů a jež ve stovkách lemují bývalou Královskou cestu!

Stojí za připomenutí, že autoři grafického řešení obchodu, kteří se nemalou měrou podíleli na resuscitaci lehce skomírající značky Botas, a autoři řešení interiéru jsou bývalí spolužáci z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Doufám, že podobných vynikajících výsledků spolupráce autorů z různých uměleckých oborů uvidíme v budoucnu čím dál tím více.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...