20. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Obdivovaná Tugendhat i chátrající lázně inspirují v Rotterdamu

Vila Tugendhat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vila Tugendhat | foto: Lidové noviny

Na mezinárodním bienále filmů o architektuře AFFR 2013 v Rotterdamu se představila i Vila Tugendhat, a to hned z několika úhlů. Promítán byl také krátký animovaný snímek „Lázně“ Vojtěcha Žáka.

České centrum uspořádalo v rámci festivalu výstavu a přednášku o vile Tugendhat doprovázenou dokumentem o její nedávné rekonstrukci a návštěvníci festivalu mohli shlédnout i německý snímek Haus Tugendhat režiséra Dietera Reifartha, který ukazuje tento výjimečný dům z jiného – osobního pohledu. Režisér a producent Dieter Reifarth v dokumentu prokládá rozhovory se členy rodiny Tugendhat, bývalými uživateli domu i historiky umění a restaurátory historickými fotografiemi a filmovými záběry. Na pozadí politických katastrof 20. století vypráví film o osobní zkušenosti obyvatel a uživatelů tohoto unikátního domu, jehož krása a charisma zanechaly hluboké stopy u několika generací. Film byl poprvé uveden letos v květnu v Berlíně a českým divákům se představil v premiéře přímo na místě – ve vile Tugendhat krátce před svým uvedením na festivalu v Rotterdamu, v září letošního roku.

Nizozemské tažení vily Tugendhat filmovým festivalem nekončí. Výstava, která představuje vznik, autora, zadavatele i proměny vily v průběhu doby a která byla předtím k vidění i v Utrechtu, se po skončení v Rotterdamu přestěhuje do Eindhovenu, kde bude instalována v prostorách Technické Univerzity Eindhoven. O tento skvost funkcionalistické architektury je v Holandsku velký zájem. „Funkcionalismus má v Nizozemí dlouhou tradici, existuje zde několik ikonických staveb tohoto stylu a je tady i dlouhá tradice kontaktů mezi oběma zeměmi. Například holandský architekt Wessel de Jonge, jeden z nejlepších světových odborníků v oblasti památkových restaurací, je současně i místopředsedou THICOMu - Mezinárodního poradního sboru expertů pro odborný dohled na provádění obnovy vily Tugendhat,“ vysvětluje Hana Schenková z Českého centra, které výstavu zorganizovalo.

Město jako stroj času

Sedmý ročník AFFR, který je jedním z největších a nejvýznamnějších filmových festivalů o architektuře na světě, měl tentokrát motto: „Time Machine“ – Stroj času. „Chceme ukázat, jak stroj času působí na stavby a charakter měst a jejich obyvatele, ale i jak může pomoci nahlížet na budoucnost. Nedávné roky krize měly dramatický dopad na stavební průmysl, kdy mnohé slibné projekty byly zrušeny nebo pozastaveny. O to více se těmito příběhy inspirují filmoví tvůrci,“ řekl prezident festivalu Jord den Hollander.

Vizuál AFFR 2013

Vizuál AFFR 2013

Festival uvedl dokumenty o opuštěných a zapomenutých městech, městech duchů, stavbách, které nikdy nebyly dokončeny nebo o projektech, které slibovaly nové trendy v bydlení a šťastný život, ale nakonec se staly černou můrou pro své obyvatele i města. Představil ale také nové projekty a rekonstrukce a také - jako v uplynulých letech - i profily některých významných světových architektů a designérů. Letos byl například uveden film „Eames, The Architect and Painter“ o slavné americké designérské dvojici.

Lázně ve smyslu chybění

Jedno takové dříve lidem sloužící, ovšem nyní opuštěné a zdevastované místo resuscitoval ve svém krátkém animovaném filmu Spa (Lázně) i Vojtěch Žák. Jeho snímek byl uveden v bloku ostatních krátkometrážních filmů s názvem „Short Programme Architecture for Dummies“.

Film zachycuje lázeňský komplex na Denisově nábřeží v Plzni, který je nyní opuštěný a chátrá. „Základní námět filmu je chybění. Plavcům chybí voda, vodě chybí zvuk a interiérům vybavení. Stejně jako plavci nedbají na tyto nedostatky, ani město se příliš nemá k řešení neutěšeného stavu této rozpadající se kulturní památky s jedinečnou architektonickou, ale především kulturní hodnotou pro veřejný prostor“ vysvětluje Vojtěch Žák. „Chtěl jsem upozornit na příběhy míst, kolem kterých chodíme a které často zůstávají nepovšimnuty,“ dodává tento animátor a student u profesora Barty na Fakultě umění a designu v Plzni, který žongluje nejen s filmy, ale i s vlastní žonglérskou skupinou Tucetkulí. Film Lázně získal první cenu v soutěži Aerokraťas 2012 a byl v kině Aero v Praze měsíc promítán jako předfilm večerní projekce.

Soutěž pro nic

Diváci mohli v Rotterdamu shlédnout i několik světových premiér jako například hned úvodní film festivalu s výstižným názvem „The Competition“, který natočil španělský architekt a dokumentarista Angel Borrego Cubero.

Dokument ukazuje, jak to vypadá, když hned několik světových špiček architektury jako je Frank Gehry, Jean Nouvel, Zaha Hadid a Dominique Perrault zaměstná sebe i svůj velký tým hektickou přípravou a posléze i prezentací projektu v soutěži, jejíž vítěz nebyl nikdy oznámen a projekt samotný nikdy realizován. Jednalo se o příliš ambiciozní plán postavit Muzeum umění v Andoře, který byl zadán v roce 2008, těsně před vypuknutím krize. Nejlépe to nejspíš vyřešil pátý oslovený – Norman Foster, který ze soutěže odstoupil. Film obecně nastiňuje i otázku smysluplnosti podobných architektonických soutěží.

AFFR

Mezinárodní festival filmů o architektuře, jehož sedmý ročník se uskutečnil v Rotterdamu ve dnech 10.-13. října, uvedl na 100 snímků autorů z celého světa. Nabídl také množství přednášek, diskusí s architekty, prezentací o městské architektuře a urbanismu a jiných akcí – například promítání na střechách domů nebo speciální ubytování inspirované filmy. Samotné místo festivalu je příznačné a dodává mu neopakovatelnou atmosféru. Koná se v komplexu LantarenVenster, v lokalitě bývalého přístavu v blízkosti centra – v přízemí rotterdamského mrakodrapu New Orleans, který vyprojektoval architekt Alvaro Siza. Příští ročník AFFR se bude konat v říjnu 2015.

Jitka Prokopičová, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.