Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obdivovaný brněnský hotel od Fuchse chátrá

Design

  7:00
BRNO - Jeden z nejužších hotelů ve střední Evropě, experty obdivovaný Avion v Brně, je na prodej. To, čeho chtěl majitel Stanislav Berousek využít při snaze získat na opravu funkcionalistického skvostu dotaci, se mu teď nepřímo vymstilo.

Brněnský hotel Avion (s bíllým portálem) v České ulici bude rekostruován. Proto je uzavřen. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Budova na ose pěší zóny je mrtvá a chátrá. Přesto, že se před rokem Avion, který navrhl architekt Bohuslav Fuchs, nečekaně stal národní kulturní památkou.

Berousek se snaží hotel nabídnout s projektem, který si nechal zpracovat od architektky Evy Jiřičné. Ten schválili památkáři i úřady ještě předtím, než se z "běžné" památky stala památka nejvyšší kategorie.

Hotel Avion

"Závazné stanovisko i další dokumenty jsou stále platné," připomíná památkář Martin Číhalík. Pokud vznikne projekt nový, bude muset znovu projít oponenturou podle přísnějších hledisek.

I sama Jiřičná přiznává, že musela ve svém návrhu částečně změnit strukturu hotelu. "Tenkrát cestovatelé spali velice skromně, v malých postelích, v malých pokojích, neměli nároky na koupelnu. Jenomže nabídněte teď hotel, který má koupelnu na chodbě," popsala před časem LN své plány.

Avion je zavřený několik měsíců. Původně Berousek doufal, že dostane z eurofondů dotaci na obnovu hotelu. Ty ale nepřispěly, protože podobných zařízení je v Brně dostatek. Od té doby údajně Berousek jedná o tom, komu by ho prodal.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!