Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Design

Obnovený Kuks získal nejprestižnější evropskou památkářskou cenu

Barokní hospital v Kuksu se po dvou letech otevírá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barokní hospital v Kuksu se po dvou letech otevírá. | foto: Wikipedia

TURKU/PRAHA Obnova barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku v pondělí ve finském Turku získala hlavní ocenění Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra. Sdělil to Jan Cieslar z Národního památkového ústavu (NPÚ). Nejvyšší ocenění dostalo ve finském Turku sedm nejlepších evropských památkářských projektů z širší skupiny 29 letošních držitelů ceny sdružení Europa Nostra.

Česká republika měla v klání o cenu Grand Prix dva kandidáty. Kromě Kuksu to byl také vzdělávací projekt NPÚ Památky nás baví.

V Turku se v pondělí představilo všech 29 úspěšných projektů a následně bylo vyhlášeno sedm držitelů hlavní ceny spojené s odměnou 10 tisíc eur (zhruba 265 tisíc korun).

Devětadvacet laureátů Ceny Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2017 bylo vyhlášeno už počátkem dubna. Zástupci Evropské komise a sdružení Europa Nostra je vybrali z více než dvou stovek zaslaných projektů.

Rekonstrukce hospitalu Kuks
Vedoucí správy Kuksu Libor Švec

Kuks

Barokní areál se rozkládá na březích horního toku řeky Labe, přibližně sedm kilometrů jihovýchodně od Dvora Králové nad Labem. Jeho dominantou je budova někdejšího hospitalu, jenž sloužil péči o vojenské vysloužilce, a kostel Nejsvětější Trojice. Hospital je od roku 1995 národní kulturní památkou.

Iniciátorem stavby areálu byl majitel panství hrabě František Antonín Špork (1662 až 1738). Hodlal místo přeměnit na svůj letní dvůr, který se měl zároveň stát lázeňským a společenským střediskem šlechty. Po smrti hraběte začal rychlý úpadek lázní, který v roce 1740 dovršila ničivá povodeň. Do dnešních dnů se z historického lázeňského areálu zachovala jen část, jíž vévodí monumentální kaskádové schodiště se sochami Tritonů.

Rekonstrukce památky začala v listopadu 2011 archeologickým průzkumem, vlastní stavební práce začaly v červnu 2013. Největší událostí byl objev 52 nástěnných maleb Tanců smrti, vyplňujících v celé délce chodbu v přízemí hlavního křídla. V březnu 2015 byla rekonstrukce dokončena téměř za 440 milionů korun. Týkala se exteriérů i interiérů památky a obnovena byla i původní bylinková zahrada. Oprava se týkala i bývalého hospodářského křídla, kde vzniklo výchovně-vzdělávací centrum.

Zrekonstruovaný hospital je nejnavštěvovanější státní památkou v hradeckém kraji, loni ho navštívilo 113 362 lidí. První rok po otevření památky po obnově v roce 2015 areálem prošlo rekordních téměř 140 tisíc lidí.

̈

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!