130 let

Barokní hospital v Kuksu se po dvou letech otevírá. | foto: Wikipedia

Obnovený Kuks získal nejprestižnější evropskou památkářskou cenu

Design
  •   19:39aktualizováno  20:39
TURKU/PRAHA - Obnova barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku v pondělí ve finském Turku získala hlavní ocenění Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra. Sdělil to Jan Cieslar z Národního památkového ústavu (NPÚ). Nejvyšší ocenění dostalo ve finském Turku sedm nejlepších evropských památkářských projektů z širší skupiny 29 letošních držitelů ceny sdružení Europa Nostra.

13. 10. 1Stavbami roku jsou tunel Blanka, stadion v Ostravě i Hospital Kuks

Česká republika měla v klání o cenu Grand Prix dva kandidáty. Kromě Kuksu to byl také vzdělávací projekt NPÚ Památky nás baví.

V Turku se v pondělí představilo všech 29 úspěšných projektů a následně bylo vyhlášeno sedm držitelů hlavní ceny spojené s odměnou 10 tisíc eur (zhruba 265 tisíc korun).

Devětadvacet laureátů Ceny Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2017 bylo vyhlášeno už počátkem dubna. Zástupci Evropské komise a sdružení Europa Nostra je vybrali z více než dvou stovek zaslaných projektů.

Rekonstrukce hospitalu Kuks
Vedoucí správy Kuksu Libor Švec

Kuks

Barokní areál se rozkládá na březích horního toku řeky Labe, přibližně sedm kilometrů jihovýchodně od Dvora Králové nad Labem. Jeho dominantou je budova někdejšího hospitalu, jenž sloužil péči o vojenské vysloužilce, a kostel Nejsvětější Trojice. Hospital je od roku 1995 národní kulturní památkou.

Iniciátorem stavby areálu byl majitel panství hrabě František Antonín Špork (1662 až 1738). Hodlal místo přeměnit na svůj letní dvůr, který se měl zároveň stát lázeňským a společenským střediskem šlechty. Po smrti hraběte začal rychlý úpadek lázní, který v roce 1740 dovršila ničivá povodeň. Do dnešních dnů se z historického lázeňského areálu zachovala jen část, jíž vévodí monumentální kaskádové schodiště se sochami Tritonů.

Rekonstrukce památky začala v listopadu 2011 archeologickým průzkumem, vlastní stavební práce začaly v červnu 2013. Největší událostí byl objev 52 nástěnných maleb Tanců smrti, vyplňujících v celé délce chodbu v přízemí hlavního křídla. V březnu 2015 byla rekonstrukce dokončena téměř za 440 milionů korun. Týkala se exteriérů i interiérů památky a obnovena byla i původní bylinková zahrada. Oprava se týkala i bývalého hospodářského křídla, kde vzniklo výchovně-vzdělávací centrum.

Zrekonstruovaný hospital je nejnavštěvovanější státní památkou v hradeckém kraji, loni ho navštívilo 113 362 lidí. První rok po otevření památky po obnově v roce 2015 areálem prošlo rekordních téměř 140 tisíc lidí.

̈

Autor: ČTK