Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Projděte se Uhelným mlýnem, nejkrásnější stavbou ČR

Design

  7:00
Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou získal ve čtvrtek hlavní cenu Grand Prix architektů 2013. Podívejte se, jak to ve stavbě z roku 1900 vypadá dnes.

Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou: čelní pohled foto: LUGI

Přes sto let stará budova sloužila k mletí uhlí pro výrobní procesy v místní Šroubárně. V 70. letech byla přestavěna na sklad a v roce 2011 začala rekonstrukce podle návrhu ateliéru architekta Patrika Hoffmana. Odborná porota ocenila hlavně citlivost, s jakou bylo k celému procesu přistupováno, a to, jaká pozornost byla věnována detailům.

Investorem projektu je firma Lugi, která v libčickém areálu bývalých Šroubáren už několik let sídlí. Výrobní halu této české firmy najdeme jen sto metrů od mlýna. Projekt přestavby byl spolufinancován EU (Operační program podnikaní a inovace).

Spojení architektury a designu

Specialista na nábytek a interiéry Lugi je známý svou spoluprací s českými designéry, letos byl českou akademií designu nominován na Výrobce roku. Kromě produktů navržených kreativním ředitelem značky Matějem Chaberou najdete v nabídce třeba práci Jan Padrnose nebo Lucie Koldové. 

Matěj Chabera: Set 01

Matěj Chabera: Set 01


Všechny produkty firmy jsou citlivě zasazeny do interiéru Uhelného mlýna, který tak krásně spojuje architekturu se současným designem. Budova dnes funguje jako sklad společnosti a kancelář Patrika Hoffmana, příležitostně se však proměňuje v místo setkávání - ve čtvrtek se tu třeba konalo představení stolků Wrap Lucie Koldové spojené s ochutnávkou kávy a výstavou obrazů a ačkoliv jsou Libčice daleko od centra Prahy, sešlo se tu několik desítek lidí.

A do Uhelného mlýna se můžete kdykoliv podívat i vy, stačí se přes e-mail domluvit na čase a vyrazit. Vlakem z Masarykova nádraží vám to zabere necelou půlhodinku.


ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...