4. ledna 2015 6:43 Lidovky.cz > Relax > Design

Očekávané výstavy roku: Večerníček, Kokoschka i ženská senzibilita

Křemílek s Vochomůrkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křemílek s Vochomůrkou. | foto: youtube.comReprofoto

V Národní galerii (NG) se v příštím roce uskuteční výstavní program, do kterého již zasahoval nový ředitel instituce Jiří Fajt. K hlavním výstavním projektům patří expozice Oskar Kokoschka a pražská umělecká scéna nebo výstava Bosonozí proroci o umělcích, kteří ve svém díle předznamenávali příští vývoj umění. NG připomene devadesátiny Stanislava Kolíbala, ale také českou animovanou tvorbu při příležitosti 50 let Večerníčku. Vyplývá to z výstav, jak o nich informují nejvýznamnější veřejné instituce.

První dvě zmíněné výstavy NG vznikají ve spolupráci s renomovanou zahraniční institucí, stejně jako výstava ženského umění 70. let. Čtyři výstavy v NG budou věnované architektuře, ve Veletržním paláci na podzim začne výstava Mladá scéna, která by měla pravidelně vždy s externím kurátorem představovat současné domácí umění.

Galerie Rudolfinum připravuje tři hlavní výstavy, představí práci britského umělce Rogera Hiornse, před pěti lety nominovaného na prestižní Turnerovu cenu. Pracuje s nalezenými nebo transformované objekty, často se zapojením živých modelů. Významnou vlastností jeho díla je kladení otázek osobního, spirituálního a obecně civilizačního charakteru, naznačuje galerie, která výstavu připravuje s Centre Pasquart ve švýcarském Bielu a s Ikon Gallery v britském Birminghamu. Umělec pro tuto sérii tří výstav připraví většinu nových děl.

Ředitel galerie Petr Nedoma je kurátorem výstavy umělkyň Marlene Dumasové, Tracey Eminové, Berlinde De Bruyckereové, Kiki Smithové a Louise Bourgeoisové. Pět významných představitelek současného umění spojuje podle Nedomy ženská senzibilita, intuice a empatie.

Mančuška se dočká retrospektivy

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) uspořádá v Městské knihovně první retrospektivu Jána Mančušky, laureáta Chalupeckého ceny, který zemřel před pěti lety ve věku 39 let. Historik umění Otto Urban pro Dům U Kamenného zvonu připravuje výstavu Jeana Delvilla (1867 až 1953), belgického symbolistního malíře, spisovatele a okultisty.

Olomoucké Muzeum moderního umění připravuje výstavu, která chce ozřejmit antroposofické umění ve střední Evropě, tedy ukázat, že významní antroposofičtí tvůrci byli zastoupeni i v českých zemích a v Polsku. Koncepce výstavy představí architektonické modely, design, umělecké řemeslo, sochařství, grafiku a malířství, stejně jako oblečení, hračky i hudební nástroje. Na počátku roku muzeum připravuje výstavu k osmdesátinám známého ilustrátora Jiřího šalamouna.

Pražský hrad zatím informuje jen o výstavě, která představí poklady z českých státních hradů a zámků. V polovině ledna pak zahájí výstavu připomínající půlstoletí existence hradní Obrazárny.

ČTK