130 let

K antické inspiraci se hlásí autoři architektonického návrhu vinařství Obelisk u Valtic na Břeclavsku. Objekt z kamene, betonu, dubového dřeva, oceli a skla uspěl v soutěži Stavba Jihomoravského kraje. Za rok 2017 se umístil na druhém místě v kategorii průmyslových a technologických staveb. V plném provozu je od letošního května, dnes si jej mohli prohlédnout zájemci při dni otevřených dveří. | foto: ČTK

Oceněné vinařství u Valtic se podobou hlásí k antické inspiraci

Design
  •   5:54
VALTICE - K antické inspiraci se hlásí autoři architektonického návrhu vinařství Obelisk u Valtic na Břeclavsku. Objekt z kamene, betonu, dubového dřeva, oceli a skla uspěl v soutěži Stavba Jihomoravského kraje. Za rok 2017 se umístil na druhém místě v kategorii průmyslových a technologických staveb. V plném provozu je od letošního května.

Investoři i architekti usilovali o to, aby moderně pojaté vinařství zapadlo mezi romantické objekty budované rodem Lichtenštejnů ve volné krajině Lednicko-valtického areálu. Návrh proto čerpal ze stejných tradic a vzorů.

„V našem případě je to inspirace antických chrámkem přetransformovaná do téměř abstraktní podoby desky podepřené třemi řadami sloupů - takto vytvořený pavilon stojící na pevném soklu jemně doplňuje zelený horizont s vinicemi,“ uvedli na odborném webu Archiweb.cz autoři z ateliéru AiD team.

K antické inspiraci se hlásí autoři architektonického návrhu vinařství Obelisk...
Technologie jsou umístěné pod zemí, tak jak tomu tradičně bývá ve vinných...

Podle informací zveřejněných v soutěži Stavba Jihomoravského kraje si budova vinařství vyžádala investici téměř 50 milionů korun.

Technologie jsou umístěné pod zemí, tak jak tomu tradičně bývá ve vinných sklepích. V proskleném horním patře jsou degustační a reprezentační prostory ozdobené intarziemi česko-ghanské umělkyně Natalie Perkof.

Vinařství Obelisk se snaží kombinovat tradiční metody s moderními výrobními technologiemi. Domovskou tratí vinařství jsou Hintertály, jihozápadní svah na okraji Valtic, který se vyznačuje sprašovými půdami bohatými na vápník. Majitelé chtějí do budoucna hospodařit až na 40 hektarech.

Autor: ČTK