Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ocenění designéři: Rok 2014 bude o hledání nových postupů

Design

  6:00
Existuje mnoho designérských cen a každá z nich samozřejmě vždycky potěší, pouze některé však mají respektované jméno také odborných kruzích. Jedním z takových ocenění je Good Design, které Muzeum architektury a designu v Chicagu uděluje už od roku 1950, a ve kterém letos uspěli i čeští designéři.

Konvička, hrníčky, misky - vše dokonalé, variabilní a promyšlené (jednu věc můžete pokaždé použít minimálně třemi způsoby). foto: Petr Karšulín, styling: Iva Jakešová

Jací čeští designéři letos získali ocenění Good Design?

TON Mojo designéra Michaela Riabiče

Good Design Award založili v Chicagu v roce 1950 slavní designéři a architekti manželé Eamsovi, Eero Saarinen a Edgar Kaufmann mladší a dnes ho pořádá muzeum designu a architektury The Chicago Athenaeum ve spolupráci s Evropským centrem pro Architekturu, Umění, Design a Urbanismus. O vytouženou samolepku Good Design, kterou v roce 1950 navrhl Mort Goldsholl, slavný tvůrce "designových filmů", každoročně soutěží tisíce produktů z celého světa a porota vybírá v 25 kategoriích. Letos byl například oceněn Iphone 5, auto MINI Paceman nebo webový magazín automobilky Volkswagen.

Oceněním Good Design se mohou pyšnit světově proslulí designéři, třeba Phillipe Starck, manželé Vignelliovi nebo Jasper Morrison, letos se raduje i Česká republika. Slavnou cenu dostala firma TON za židli Tram a Mojo, Situs za židli Figure, Rony Plesl za kolekci sklenic a designéři Martin Žampach s Matějem Chaberou za kolekci pro Simax. "Ocenění si vážíme hlavně proto, že Kavalierglass jsou české sklárny, SIMAX je český vynález a tak zvítězil ryze český produkt," přiblížili Žampach s Chaberou kolekci vyrobenou z laboratorního skla, které v roce 1958 vyvinul RNDR. Volf.

Chabera s Žampachem se s Lidovkami podělili také o další dojmy a naznačili vize do budoucna.

Kreativní ředitel Matěj Chabera
Martin Žampach

Matěj Chabera a Martin Žampach

Co pro designéra všeobecně znamená ocenění?

"Ocenění od odborníků má vždycky svojí hodnotu. Veřejnost se řídí laickou intuicí a osobním vkusem, ale odborná porota dokáže věci ocenit a kritizovat z více úhlů pohledu. Uspět tedy v takové soutěži je skvělé uznání a je z toho dobrý pocit. Těch několik desítek tisíc prodaných kusů nás také těší a znamená to, že produkty nebudí jen akademickou odezvu, ale že se líbí širokému spektru lidí. To je u průmyslového designu ten nejlepší výsledek a nás to velmi těší. "

Otevírá ocenění kolekci KON dveře ke vstupu na americký/mezinárodní trh?

"Simax prodává své produkty v 80 zemích včetně USA. Ocenění Good Design má mezinárodní platnost a my doufáme, že pomůže značce jako takové, nejen kolekci KON."

Plánujete se Simaxem nějakou další spolupráci? A na če právě pracujete vy dva?

"Zatím jsme pro Simax navrhli čtyři kolekce a dohromady je to skoro 40 jednotlivých produktů. V domácenském skle je určitá nutná minimální doba pro zavedení novinek na trh a z pravidla to trvá okolo 3 let. Výroba pak trvá minimálně 10 let či déle. Zatím se tedy nové produkty nechystají a všichni se věnují těm stávajícím."

Sklo a rok 2014, co bude hrát hlavní roli? Máte nějaký koncept, na kterém pracujete?

"Díky spolupráci s Kavalierem jsme měli možnost nastudovat jejich archiv za posledních 40 let, pochopit do detailu výrobu skla a plastů. Samozřejmě nás to inspiruje a nesmírně motivuje přemýšlet nad tím, co dál by se dalo udělat. Naše stávající kolekce pro Simax vlastně strategicky zaplnily velké mezery v nabídce, které dominovaly kulaté konvice. Příští krok bude určitě o hledání nových materiálů ke sklu, které jsou podobně odolné a přírodně čisté.  "

Podrobnosti o sklu Simax se dozvíte ZDE  , práci oceněných designérů můžete sledovat na jejich webových stránkách martin.zampach.com a www.matejchabera.com.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat